Jedzenie większych ilości ryb, w tym tuńczyka i innych ryb, niekoniecznie smażonych, może być związane z ryzykiem czerniaka złośliwego.
Według badaczy z Uniwersytetu Nowojorskiego, do częstszego występowania czerniaka przyczyniły się zjawiska kulturowe i historyczne, w tym zmiany w modzie i projektowaniu odzieży.
Osoby o rudych włosach (ale także zwierzęta z rudą sierścią) wykazują mają niższą wrażliwość na odczuwanie określonych rodzajów bólu, mówią pracownicy Massachusetts General Hospital (MGH).
Szybkość procesu starzenia się jest w pewnej mierze zależny od genów, ale na to, jak wyglądamy, duży wpływ ma także styl życia. Tych pięciu rzeczy unikaj, bo sprawiają, że ekspresowo tracisz młody wygląd.
Wiosna początkowo nas nie rozpieszczała, jednak ostatnie dni obfitują w słoneczne godziny. Tym chętniej cieszymy się ładną pogodą i spędzamy czas na zewnątrz. To dobrze, z jednym zastrzeżeniem - trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Niezbędne są tu oczywiście kremy z filtrem, ale nasza dieta także ma znaczenie dla reakcji skóry na światło słoneczne. Sprawdź, co warto wprowadzić w tym celu do jadłospisu.
Warto używać kremów ochronnych nawet w czasie, gdy słońce słabo świeci, a tym bardziej, jeśli okres świąteczny zamierzasz spędzić w cieplejszym miejscu. Uważaj na ekspozycję na promieniowanie słoneczne, bo może znacznie uszkodzić skórę i ją postarzeć.
Ekspozycja na promienie słoneczne gwarantuje odpowiednią ilość witaminy D w organizmie, a to może pomóc uchronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi.
Nie da się zupełnie zatrzymać efektów upływu czasu, prędzej czy później pojawią się na naszej twarzy i innych częściach ciała oznaki starzenia się. Jeśli chcesz to odwlec, musisz przestrzegać kilku reguł. Dzięki nim osiągniesz cel nawet bez poddawania się specjalnym zabiegom.
Opalone ciało wygląda ładnie i mniej widoczne są na nim przebarwienia oraz inne niedoskonałości skóry. Lato w pełni i okazji do kąpieli słonecznych nie brakuje, z czego wielu ludzi skwapliwie korzysta. Trzeba jednak „brązowieć" rozsądnie - pomoże w tym odpowiednia dieta.
Jeśli na prawym ramieniu masz ponad 11 pieprzyków, możesz cechować się wyższym ryzykiem raka skóry.
Osoby cierpiące na choroby nowotworowe narządów rodnych nie mogą w pełni cieszyć się letniego wypoczynku, tak jakby tego chciały. Leczenie nowotworu nie zawsze pozwala np. na opalanie się. Program „Jestem przy Tobie” zapytał Barbarę Jobdę – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych o to, czy kobiety w trakcie leczenia i bezpośrednio po nim powinny szczególnie uważać na słońce, jakie aktywności fizyczne są wskazane latem, a także jak się przygotować do wakacyjnych podróży.
Opalenizna może być niczym narkotyk. Częsta ekspozycja na słońce prowadzi do uwalniania endorfin, hormonów przyjemności, które wywołują uzależnienie od promieni ultrafioletowych.
Kiedy słońce zaczyna mocniej świecić, zaczynamy myśleć o preparatach, które pozwolą ochronić ciało oraz włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków drogeryjnych i aptecznych, ale warto też rozważyć nieco inny wariant – naturalne oleje. Mogą one zapewnić skórze pełną ochronę, a przy tym są bogate w przeciwutleniacze.
Kobiety, które regularnie robią manicure z użyciem lamp UV, mogą odznaczać się wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry.
U sześciu z siedmiu pacjentów z zaawansowanym czerniakiem odnotowano pozytywną odpowiedź na eksperymentalną szczepionkę. Być może już wkrótce dostępna będzie bardzo skuteczna spersonalizowana terapia u pacjentów ze złośliwym rakiem skóry.