Ośmiu lekarzy z warszawskiego Centrum Onkologii za prowadzenie przez trzy lata szkoleń dla lekarzy rodzinnych, zarobiło prawie dwa miliony złotych. Kwestię, czy przy wydawaniu pieniędzy przeznaczonych na leczenie nowotworów nie popełniono przestępstwa, ma wyjaśnić ABW - informuje TVN.
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w dniu 7 lutego Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych. Akcja jest organizowana po raz dziewiąty i - podobnie jak w latach ubiegłych - przystąpiły do niej ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne z terenu całego kraju.
4 lutego na całym świcie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. Lekarze zrzeszeni w Polskiej Unii Onkologii wystosowali z tej okazji apel do polskich władz będący wyrazem ich troski o dalszy rozwój i sposób finansowania onkologii w Polsce.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 stycznia w warszawskim Hotelu Le Royal Meridien Bristol, ogłoszono wyniki rankingu stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia. Na czele listy już po raz trzeci znalazł się prof. Zbigniew Religa.
15 stycznia odbędzie się uroczysta premiera kalendarza „Dbamy o Nasze Życie!” przygotowanego w ramach kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. W kalendarzu na 2009 rok pojawi się 12 znanych Polek, które wraz ze swoimi przyjaciółkami przypominają nie tylko o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, ale także zwracają uwagę na naszą odpowiedzialność za zdrowie bliskich i przyjaciół.
Mówi się o nim znacznie mniej, niż o raku piersi, co oczywiście nie znaczy, że jest mniej groźny. Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 nowych zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście jest on jedną z najłatwiej uleczalnych form raka - jeżeli został wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 100%.
3 października 2008r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „GIST – model nowoczesnego leczenia nowotworów” zorganizowana przez Klinikę Nowotworów Miękkich i Kości Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie. Poruszano na niej problemy dotyczące choroby nowotworowej atakującej tkanki miękkie przewodu pokarmowego określanej angielskim skrótem GIST.
„Człowiek nie pacjent” jest kampanią non profit, realizowaną dla krakowskiego Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN, zajmującego się psychoonkologią. Jej celem jest wszystkim zwrócenie uwagi na konieczność wypracowania innego stosunku do człowieka chorego na nowotwór, a także przybliżenie pojęcia psychoonkologii.
Według raportu stworzonego na podstawie danych zebranych przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Nowotworami (International Agency for Research on Cancer), w zeszłym roku na raka zmarło 7,6 milionów ludzi, a 12 milionów dowiedziało się, że jest chorych. Rak jest prawdziwą plagą naszych czasów.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją programu zwalczania chorób nowotworowych środki, które przeznaczono na profilaktykę, ale nie zostały wykorzystane będzie można przeznaczyć na inne cele.
Specjalnie dla pacjentów została uruchomiona infolinia na temat niedokrwistości towarzyszącej chorobom nowotworowym.
Polscy internauci będą mogli wkrótce odwiedzić stronę w całości poświęconą badaniom klinicznym w dziedzinie onkologii i hematologii. Twórcy portalu zamierzają umożliwić użytkownikom wymianę opinii na forum oraz zadawanie pytań lekarzom.
Od 17 września będzie można się rejestrować telefonicznie na wizytę w ramach kolejnej Białej Niedzieli, która odbędzie się 23 września w Toruniu. Akcję poświęconą problemowi nowotworów skóry po raz dwunasty organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierowany przez prof. Barbarę Chwirot.
21 marca przy Wrocławskiej Akademii Medycznej powstał ośrodek wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki nowotworowej. PET-CT to najnowsze urządzenie umożliwiające wczesną diagnozę nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Od kilku dni Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach jest w posiadaniu urządzenia do Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Zaawansowany technologicznie i kosztowny aparat znacznie ułatwi wykrycie nawet drobnych zmian nowotworowych u pacjentów.