Zespół naukowców, na czele którego stali badacze z Wielkiej Brytanii, zidentyfikował wadę genetyczną, która może powodować zwiększone ryzyko zachorowań na raka jajników.
Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczają co roku tysiące sfałszowanych produktów leczniczych. Trafiają one do Polski głównie zza wschodniej granicy, a można je kupić między innymi na bazarach, w klubach fitness, sexshopach i w Internecie. Ich zażywanie może okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego też policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.
Rehabilitacja za pośrednictwem telefonu komórkowego to już nie mrzonka, ale teraźniejszość w usługach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A ponadto od maja b.r. z rehabilitacji leczniczej mogą korzystać osoby po operacyjnym leczeniu niektórych chorób nowotworowych. Właśnie ruszyły dwa nowe programy pilotażowe.
Avon Cosmetics Polska i Stowarzyszenie Amazonki Warszawa - Centrum zapraszają wszystkie panie do wzięcia udziału w czerwcowej akcji badań USG piersi "Sobota w Gabinecie z różową wstążką".
W Krakowie rozpoczęło swą działalność Centrum Psychoonkologii. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego i Urzędu Miasta Krakowa.
W dniach od 7 do 9 maja w Ustroniu odbędzie się I Sympozjum: „Ustrońskie Spotkania Rehabilitacji Onkologicznej". Jego organizatorami są Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń" S.A. oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Oddział Śląski.
22 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Polska onkologia - stan, finansowanie i rozwój", podczas której Minister Zdrowia Ewa Kopacz wraz z Konsultantami Krajowymi i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła działania Ministerstwa Zdrowia, zwiększające dostępność i skuteczność leczenia chorób nowotworowych oraz umożliwiające pacjentom leczenie za pomocą nowoczesnych metod i urządzeń.
Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Nie tylko leki leczą", której celem jest przybliżenie społeczeństwu pojęcia psychoonkologii. Kampania jest kontynuacją zeszłorocznej akcji „Widzimy całego człowieka, nie tylko jego chorobę" i kolejnym krokiem w przełamywaniu negatywnego przekazu, jaki towarzyszy chorobie nowotworowej.
17 marca w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie wręczono ordery Ambasadorów Rozwoju Profilaktyki Zdrowia. W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Maria Kaczyńska i - pośmiertnie - profesor Zbigniew Religa.
7 marca w budynku gdańskiego Atheneum Gedanense Novum odbędzie się konferencja popularno-naukowa „Piękna i Bestia - Kobieta w walce z rakiem" mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy o nowotworach kobiet. Jej organizatorem jest Koło Naukowe BIO-MED, działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku.
Ośmiu lekarzy z warszawskiego Centrum Onkologii za prowadzenie przez trzy lata szkoleń dla lekarzy rodzinnych, zarobiło prawie dwa miliony złotych. Kwestię, czy przy wydawaniu pieniędzy przeznaczonych na leczenie nowotworów nie popełniono przestępstwa, ma wyjaśnić ABW - informuje TVN.
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w dniu 7 lutego Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych. Akcja jest organizowana po raz dziewiąty i - podobnie jak w latach ubiegłych - przystąpiły do niej ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne z terenu całego kraju.
4 lutego na całym świcie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. Lekarze zrzeszeni w Polskiej Unii Onkologii wystosowali z tej okazji apel do polskich władz będący wyrazem ich troski o dalszy rozwój i sposób finansowania onkologii w Polsce.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 stycznia w warszawskim Hotelu Le Royal Meridien Bristol, ogłoszono wyniki rankingu stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia. Na czele listy już po raz trzeci znalazł się prof. Zbigniew Religa.
15 stycznia odbędzie się uroczysta premiera kalendarza „Dbamy o Nasze Życie!” przygotowanego w ramach kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. W kalendarzu na 2009 rok pojawi się 12 znanych Polek, które wraz ze swoimi przyjaciółkami przypominają nie tylko o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, ale także zwracają uwagę na naszą odpowiedzialność za zdrowie bliskich i przyjaciół.