Komórki nowotworowe rozmnażają się bardzo sprawnie, ale nie są już tak sprawne w dzieleniu się na dwie nowe komórki. Zespół naukowców z Niemieckiego Ośrodka Badań Onkologicznych w Heidelbergu gruntownie zbadał ten słaby punkt. Naukowcy odkryli, że kluczową cechą umożliwiającą rozwój komórkom nowotworowym jest napięcie włókien białkowych biorących udział w podziale komórki. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.
Już po raz dziesiąty, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, w dniu 6 lutego 2010 roku Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych na terenie całego kraju. Podobnie jak w latach ubiegłych do akcji przystępują ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju.
Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami.
Najnowsze wytyczne do badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi, zakładają, że testy przesiewowe powinny być wykonywane nie tylko u kobiet po 40 roku życia.
Już po raz 18 w całej Polsce gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznego Finału będzie po raz kolejny onkologia dziecięca. Nie zabraknie również innych ważnych kwestii, m.in. edukacja dotycząca pierwszej pomocy.
By zmienić niepokojące statystyki umieralności z powodu nowotworów Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina. jego celem jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych
26 listopada w Muzeum Narodowym odbędzie się czwarta edycja aukcji "Ziarno SZTUKI - ogród NADZIEI", której organizatorem jest Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei. Dochód ze sprzedanych na niej dziel sztuki zostanie przekazany na organizację psychoterapii i zajęć ruchowych dla osób chorych na nowotwór i ich najbliższych w 2010 r.
Fundacja Urszuli Smok Podaruj Życie już po raz drugi zainauguruje Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem organizując prozdrowotną akcję pod tytułem Marsz Nadziei i Życia. Jego celem jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie.
Tegoroczna, jedenasta już edycja Marszu Różowej Wstążki, odbędzie się 10 października. W Warszawie jego uczestniczki będą mogły także skorzystać ze specjalistycznych badań oraz konsultacji z ekspertami.
3 września na rynek trafi wydanie specjalne miesięcznika Świat Nauki pt. „Nadzieje onkologii", stanowiące zbiór jedenastu artykułów o problemach dotyczących chorób nowotworowych. Partnerem numeru jest firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis.
Zespół naukowców, na czele którego stali badacze z Wielkiej Brytanii, zidentyfikował wadę genetyczną, która może powodować zwiększone ryzyko zachorowań na raka jajników.
Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczają co roku tysiące sfałszowanych produktów leczniczych. Trafiają one do Polski głównie zza wschodniej granicy, a można je kupić między innymi na bazarach, w klubach fitness, sexshopach i w Internecie. Ich zażywanie może okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego też policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.
Rehabilitacja za pośrednictwem telefonu komórkowego to już nie mrzonka, ale teraźniejszość w usługach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A ponadto od maja b.r. z rehabilitacji leczniczej mogą korzystać osoby po operacyjnym leczeniu niektórych chorób nowotworowych. Właśnie ruszyły dwa nowe programy pilotażowe.
Avon Cosmetics Polska i Stowarzyszenie Amazonki Warszawa - Centrum zapraszają wszystkie panie do wzięcia udziału w czerwcowej akcji badań USG piersi "Sobota w Gabinecie z różową wstążką".
W Krakowie rozpoczęło swą działalność Centrum Psychoonkologii. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego i Urzędu Miasta Krakowa.