Jak zawsze o tej porze roku kleszcze i komary szykują się do ataku. Spotkamy je wszędzie na łące, w lesie, w ogrodzie a nawet w mieszkaniu. Tylko jak tu nie korzystać z uroków długo oczekiwanej wiosny czy nie cieszyć się pięknem nadchodzącego lata? Słońce, śpiew ptaków i długie dni zachęcają do wyjścia z domu. Większość z nas zapewne najchętniej oddałaby się błogiemu lenistwu na świeżej, miękkiej trawie w otoczeniu naturalnych barw i niepowtarzalnych zapachów przyrody. Tymczasem media biją na alarm, ostrzegając przed roznoszoną przez kleszcze boleriozą. A komary? Znamy ich uporczywe bzyczenie, które potrafi uprzykrzyć nawet najlepszy wypoczynek, nieprzyjemne ukłucia i to najgorsze - swędzenie skóry po ukąszeniu!
Kto z nas tak naprawdę nie chciałby pozostać w miejscu, w którym spędza udany urlop? Nadal rozkoszować się pięknymi widokami, smakując regionalne lub egzotyczne dania i zachwycając się aromatycznymi zapachami?
Olejki eteryczne to bogactwo zapachów i substancji odżywczych oraz leczniczych. Spośród ponad 100 znanych olejków eterycznych, można wyróżnić kilkanaście, które spełniają szczególną rolę w pielęgnacji skóry i włosów.
ażdego dnia, a zwłaszcza zimą nasze dłonie narażone są na przesuszenie i związane z nim różnego typu podrażnienia i uszkodzenia skóry. Mróz, powietrze, które w zamkniętych szczelnie pomieszczeniach pozostawia wiele do życzenia, a szczególnie praca wymagająca częstego kontaktu z wodą, środkami myjącymi, dezynfekującymi i innymi chemikaliami oraz stałe używanie rękawiczek ochronnych z tworzyw sztucznych, sprawiają, że skóra staje się szorstka, pomarszczona i popękana.
Stworzenie własnego kosmetyku przy użyciu dostępnych na rynku naturalnych substancji to przyjemność związana z używaniem preparatów o wybranych przez nas walorach pielęgnacyjnych i zapachowych. To także pewność co do ich pochodzenia i wpływu na zdrowie i urodę. Nie bez znaczenia jest też oszczędność - kosmetyki o takich walorach jak te przygotowane samodzielnie, kupione w sklepach kosztują znacznie więcej.
Perfumy z naturalnych olejków eterycznych można przygotować samodzielnie. To zajęcie bardzo przyjemne i nie wymagające specjalistycznej wiedzy czy wyjątkowych zdolności.
Na skalę przemysłową produkuje się obecnie ok. 300 olejków eterycznych. Ich właściwości są powszechnie wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z szerokiego zastosowania olejków w produkcji wyrobów kosmetycznych.
Jesienno-zimowa depresja, niechęć do jakiegokolwiek działania, znużenie i smutek niewiadomego pochodzenia - któż nie zna tych tak charakterystycznych dla obu pór roku, stanów „psyche"? Radzimy sobie jak możemy, przyjmujemy witaminy i różnego rodzaju adaptogeny, ćwiczymy, chodzimy do kina, spacerujemy i marzymy o wiosennym słońcu.
Któż z nas nie zna słodkiego zapachu kwitnących róż? Otacza nas od dzieciństwa, to jeden z najczęściej stosowanych zapachów w kosmetykach. Róża jest symbolem piękna a zarazem źródłem bezcennych preparatów leczniczych.
Urlop, wakacje czy choćby kilka dni spędzonych z daleka od pracy, zgiełku miasta i trosk dnia codziennego. Większości z nas marzy o lecie, wypoczynku w górach, nad morzem, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. Jesteśmy spragnieni ciepła i słońca, choć to właśnie ono niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszych organizmów. Te ciemne strony lata to przede wszystkim poparzenia skóry, osłabione włosy, opuchnięte nogi, dolegliwości ze strony układu trawiennego spowodowane odmienną dietą, ukąszenia owadów i wiele innych.
Spróbuj postawić w sypialni wazon z pachnącymi różami lub aromatyczną lampkę czy świeczkę – uczynią twoje noce spokojniejszymi, zapewniają naukowcy.