Pełne słońca dni to nie tylko zagrożenie dla skóry, ale i oczu. Silne słoneczne światło niszczy wzrok. Pomocne są okulary przeciwsłoneczne i dieta pełna antyoksydantów.
Lato zbliża się wielkimi krokami. Piękna pogoda i wyższa temperatura zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi. Na ich szkodliwy wpływ narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również oczy. Dlatego dla wielu z nas niemal nieodłącznym „gadżetem” w sezonie letnim są okulary przeciwsłoneczne. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru i dlaczego nie powinniśmy decydować się na modele sprzedawane na bazarach i w supermarketach?
Czy Polacy wiedzą, na co zwracać uwagę podczas kupowania okularów przeciwsłonecznych? Co jest dla nas najważniejsze przy wyborze? Dla niespełna 50% ankietowanych priorytetem jest cena oraz obecność filtrów UV.
Trwa czas letnich wyprzedaży. W obniżonych cenach można kupić także okulary przeciwsłoneczne. O czym warto pamiętać przy ich zakupie, aby nie uszkodzić wzroku?
Jak wynika z badań, aż 83% Polaków przyznaje, że zdarza się im używać nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych bez filtra. Eksperci alarmują, że noszenie przyciemnianych soczewek bez wysokiej jakości filtrów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – do oczu dociera więcej szkodliwych promieni słonecznych niż bez okularów istotnie zwiększając ryzyko uszkodzenia wzroku.
Lato zbliża się wielkimi krokami, a my coraz częściej wystawiamy się na promieniowanie słoneczne – które dla naszych oczu może być bardzo niebezpieczne. Rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku są okulary fotochromowe lub okulary przeciwsłoneczne korygujące wady wzroku. Czym się różnią i w jaki sposób dokonać właściwego wyboru?
Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wielu osobom wydaje się, że samo przyciemnienie okularów jest wystarczającą ochroną przed słońcem i gwarancją bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego - lekkomyślne podejście do kwestii ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV może nas słono kosztować, gdyż źle dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą stać się przyczyną poważnych schorzeń narządu wzroku.
Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE. Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych?
Wiosna to czas, kiedy kierowcy są szczególnie narażeni na oślepiające działanie promieni słonecznych. Najlepiej ochronią nas przed nimi właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Badania wykazały, że używanie takich okularów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w ciągu dnia, ale ma także wpływ na jazdę w nocy. Osoby, które nie chronią oczu w ciągu dnia mogą gorzej widzieć nocą.
Okulary przeciwsłoneczne większości z nas kojarzą się z latem. O tej porze roku ciężko się bez nich obyć, ponieważ wiąże się z częstą, długotrwałą ekspozycją na promieniowanie słoneczne – Słońce świeci tak mocno, że utrudnia widzenie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka powodów, dla których po wakacjach nie powinniśmy chować okularów przeciwsłonecznych głęboko w szafie, razem z japonkami i kostiumem kąpielowym.
Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i lata, a przede wszystkim związanych z nimi wyższych temperatur oraz większej dawki promieni słonecznych, które pobudzają do życia i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia?
Czerniak, najgroźniejszy z nowotworów złośliwych może znajdować się nie tylko na skórze, ale też i gałce ocznej. Ważnym elementem profilaktyki tego nowotworu jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. Jak dobrać najzdrowsze i najmodniejsze okulary tego lata?
Co roku podczas wakacji eksperci przypominają o tym, jak ważna jest odpowiednia ochrona skóry przed słońcem. Rzadko jednak pojawiają się informacje o wpływie promieni słonecznych na oczy. Nieodłącznym elementem letniej stylizacji powinny być okulary przeciwsłoneczne. Noszenie ich chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Okulary zabezpieczają także skórę wokół oczu przed zmarszczkami i oparzeniami słonecznymi.
Wystawianie wzroku na promieniowanie UV może być groźne dla oczu i wywoływać wiele dolegliwości, m.in. zapalenie spojówek. Warto zadbać więc o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.
Co robić, by dobrze dbać o oczy? Niezbędnych jest kilka działań.