Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii jak zażywanie kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Naukowcy odkryli również, że zakochanie się trwa tylko około jednej piątej sekundy.
Badania z wykorzystaniem chomików wskazują, że bez towarzystwa rany zwierząt goją się wolniej.
Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii, jak po zażyciu kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Powstaje tu też pytanie: „Zakochuje się serce czy mózg?"
Być może oksytocyna, czyli tzw. "hormon miłości i przywiązania", pomoże w walce z koronawirusem.
Kiedy ludzie się zakochują, nie tylko doświadczają określonych emocji, ale też w konkretny sposób reaguje na to ich organizm, w tym mózg i serce.
Na miłość nie ma limitu wiekowego, a lekarze mówią, że zakochanie to stan, który znacznie poprawia zdrowie. Jakby powodów było mało, oto kilka tych zdrowotnych, które powinny zachęcać do związku...
Jaki jest sekret szczęśliwego związku? To jeden z hormonów sprawia, że jest się bardziej wyrozumiałym i pozytywnie nastawionym wobec partnera.
W każdym małżeństwie od czasu do czasu pojawiają się „zgrzyty", ale kłótnie nie muszą osłabiać relacji i zmieniać naszego nastawienia do partnera. Sprzeczki też można przeprowadzić w konstruktywny sposób - pomaga w tym oksytocyna nazywana „hormonem miłości".
Uczeni z Uniwersytetu w Pavii mówią, że plotkowanie ma niezwykły efekt - powoduje wydzielanie hormonu, który ma związek z tworzeniem więzi przyjaźni i miłości.
Różny poziom strachu towarzyszy nam na wszystkich etapach życia. Jest wpisany w codzienność i nie da się go zupełnie wyzbyć. Jeśli doświadczamy go w nadmiarze, jest bardzo uciążliwy, jeśli jednak potrafimy wypracować techniki jego osłabiania, łatwiej się nam żyje. Oto kilka ciekawych faktów na temat lęku.
Hormon, który jest wydzielany przez organizm np. w stanie zakochania i w organizmie matki tuż po urodzeniu dziecka, pomaga ograniczyć uczucie głodu.
Oksytocyna, hormon, który odpowiada m. in. za przywiązanie matki i dziecka, interakcje społeczne i romantyczną bliskość, może być użyteczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, mówią uczeni z University of Birmingham.
Oksytocyna, substancja zwana „hormonem miłości", wpływa na nasz organizm podobnie jak alkohol - sprawia, że stajemy się bardziej hojni, empatyczni, albo też aroganccy, zazdrośni czy agresywni.
Oksytocyna, tzw. hormon miłości, może wpłynąć na zmniejszenie ilości przyjmowanych codziennie kalorii.
31 stycznia przypada nietypowe, ale bardzo miłe święto - Międzynarodowy Dzień Przytulania. Jego celem jest ośmielenie ludzi do okazywania sobie sympatii, również publicznie. To dobra okazja, by przypomnieć sobie o dobroczynnym oddziaływaniu "dobrego" dotyku drugiej osoby.