Drewno wymaga specjalnego przygotowania zanim trafi na ruszt kominka. Ważny jest gatunek, sposób przechowywania, a nawet sposób jego ułożenia. Od tego wszystkiego zależy ile ciepła uda się z drewna pozyskać, jak szybko będzie się palić, ile dymu wydzielać.
„Sezon grzewczy” ostatecznie nadszedł. Mimo wyraźnego ocieplenia klimatu, rachunki za ogrzewanie stanowią istotną część rocznego domowego budżetu. Jak je ograniczyć?
Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim, powietrze w domach i mieszkaniach jest bardziej suche niż dotychczas. Wysuszone powietrze ma negatywny wpływ na stan naszego zdrowia, samopoczucia i może przyczynić się rozwoju różnorodnych infekcji u dzieci i dorosłych. Warto więc skorzystać z kilku sposobów zwiększających wilgotność otoczenia, które wzmocnią odporność i przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia.
W Polsce jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych, wśród nich spory procent stanowią domy z ogrzewaniem gazowym. Sezon zimowy to czas po którym boimy się otworzyć kopertę z rachunkami za gaz. Często dochodzą one nawet do kilku tysięcy złotych. Co zrobić aby zabezpieczyć się przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie? Jak zacząć oszczędzać?
Co roku chłodne jesienno-zimowe miesiące zmuszają nas do ogrzewania swoich mieszkań za pośrednictwem centralnego systemu grzewczego. Wysokie ceny związane z ogrzewaniem częstokroć dotkliwie obciążają jednak nasz domowy budżet, przysparzając przy tym wielu kłopotów. Problem ten dotyczy zarówno mieszkańców dużych, jak i małych spółdzielni mieszkaniowych. Jak się zatem bronić przed zbyt wysokimi rachunkami?
Kiedy na dworze zimno, trzeba tym bardziej zadbać o odpowiednią temperaturę wnętrza, żeby uniknąć hipotermii, przeziębienia czy innych problemów zdrowotnych. Przejrzyj kilka porad dotyczących ogrzewania i mieszkania, i organizmu.
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. W ostatnim sezonie grzewczym tlenek węgla zabił 106 osób. W tym roku - tylko od września 2012 r. do 6 grudnia 2012 r. - na skutek zaczadzenia zginęło już 21 osób. Tragedie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne - informuje Straż Pożarna.
Osoby starsze, bezdomni, ludzie żyjący w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz nadużywający alkoholu - to grupy szczególnie zagrożone przez mrozy, których fala przetacza się nad Polską. Dziś mamy najzimniejszy poranek obecnej zimy - temperatura odnotowana w Stuposianach w Bieszczadach odnotowano minus 27 stopni. Z wychłodzenia oraz innych przyczyn związanych z niskimi temperaturami zmarło juz wiele osób.
Przestrzeganie prostych zasad racjonalnego korzystania z energii cieplnej jest ważne dla naszego zdrowia, pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ciepło i ma pozytywny wpływ na środowisko. Zmiana przyzwyczajeń pozwoli ograniczyć koszty zużywanej energii o 5 do 15 procent.
Co kilka dni w sezonie zimowej słyszymy, że ktoś zatruł się tlenkiem węgla. Tylko dzięki sprawnej akcji ratunkowej policji, pogotowia i straży pożarnej udaje się uratować część ofiar. Policja apeluje o rozważne korzystanie z piecyków gazowych i innych urządzeń grzewczych - tlenek węgla jest bardzo groźny.
Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy, że najwięcej energii zużywa się na eksploatację budynków - wynika z sondażu "Polacy o oszczędzaniu energii" przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska.
Nadchodzi zima i wielu seniorów będzie próbowało się ‘dogrzać’ kocami elektrycznymi. Warto zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą używanie tego typu ogrzewania.