Pojawiają się na skórze w wyniku operacji, wypadków czy przebytej choroby. Blizny, bo o nich mowa, mogą wywoływać nasz dyskomfort bez względu na płeć czy wiek. Zwykle z biegiem czasu niektóre blizny bledną, a są i takie, które bywają powodem niskiej samooceny. Są jednak metody, które pozwalają pozbyć się tych niechcianych pamiątek.
Ogórki są jednymi z najchętniej uprawianych warzyw na świecie. Nie bez powodu. Stanowią źródło ważnych składników odżywczych, produkt o dobrych efektach dla zdrowia i wyglądu oraz niezbędny składnik wielu smacznych potraw. Przejrzyj poniższą listę, a z pewnością zechcesz wzbogacić swoje menu o to warzywo.
Skóra odgrywa ważną rolę dla zdrowia człowieka. Jest też istotnym kryterium oceny naszego wyglądu. Jednakże narażona w ciągu dnia na działanie różnorodnych szkodliwych czynników zewnętrznych w szybkim tempie na nie reaguje. Pierwszymi objawami aktywności wiatru, suchego powietrza, kurzu, promieni słonecznych są plamy na skórze, swędzenie, wypryski, zaczerwienienia oraz suchość. Dlatego też tak ważna jest właściwa ochrona i pielęgnacja skóry. Dziś kosmetyka oferuje liczne zabiegi i preparaty, służące zarówno do upiększania skóry, jak i jej oczyszczania, odżywiania, ochrony, regenerowania.
Ogórki są znane człowiekowi od 5000 lat, a o szklarnianej uprawie i kiszeniu w beczkach wiedzieli już starożytni Rzymianie. W Polsce ogórki uprawia się od blisko 400 lat. Ogórki spożywa się na surowo, jak również dusi, smaży lub gotuje na parze. Świeże ogórki gruntowe najchętniej marynujemy (otrzymujemy tzw. ogórki konserwowe) lub kwasimy. Kwaszenie to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod utrwalania żywności. Jest ona ceniona zarówno przez żywieniowców, jak i smakoszy. Warzywa kwaszone odznaczają się doskonałymi walorami smakowymi i wysoką wartością odżywczą ze względu na znaczną zawartość składników mineralnych i witamin.