W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie szefa rządu Donalda Tuska z szefami Otwartych Funduszy Emerytalnych. Tematem spotkania była sytuacja OFE i gospodarowanie składkami pracowniczymi na ubezpieczenia emerytalne transferowanymi do towarzystw emerytalnych. W spotkaniu uczestniczył również minister Michał Boni.
Najlepszą drogą do podniesienia efektywności II filara emerytalnego jest umożliwienie towarzystwom emerytalnym inwestowania na rynkach zagranicznych, edukacja społeczeństwa dotycząca oszczędzania na emeryturę, wprowadzenie zewnętrznego systemu oceny efektywności inwestycji otwartych funduszy emerytalnych, wielofunduszowość oraz wprowadzenie w ramach OFE subfunduszy, których ryzyko byłoby dostosowane do fazy życia osoby oszczędzającej na emeryturę - twierdzą uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Konfederację Pracodawców Polskich.
Minister pracy i polityki społeczenej Jolanta Fedak rozmawiała z przedstawicielami środowiska naukowego na temat zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych z przedstawicielami środowisk naukowo-badawczych. Dyskutanci zgodzili się co do zasadniczego celu zmian -osiągnięcia jak najwyższej emerytury po jak najmniejszych kosztach i co do metody - uproszczenia systemu przez zlikwidowanie zbędnych prowizji i opłat.
Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie.
11 stycznia w MPiPS odbyła się konferencja prasowa poświęcona założeniom do projektu ustawy zmieniającej ustawę o emeryturach kapitałowych. Wzięli w niej udział minister Jolanta Fedak i podsekretarz stanu Marek Bucior.
Komisja Europejska pozywa Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z powodu ograniczeń, jakim podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne (OFE) przy dokonywaniu inwestycji w innych państwach członkowskich. Zdaniem KE są one niezgodne z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu kapitału.
Od 1 stycznia tego roku uczestniczki OFE, urodzone po 1 stycznia 1949 roku, uzyskały prawo do emerytury z nowego systemu Jaka jest procedura ubiegania się o emeryturę uprawnionych roczników kobiet, uczestniczek OFE, wyjaśnia Elżbieta Łopacińska, członek Zarządu ds. świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych i odesłał ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. W uzasadnieniu weta Lech Kaczyński podkreślił, że brakuje w niej rozwiązań zapewniających należytą ochronę interesów emerytów, m.in. przed negatywnymi zmianami gospodarczymi oraz potencjalnymi kryzysami finansowymi.
Reforma systemu emerytalnego w naszym kraju to gigantyczne przedsięwzięcie, wzbudzające czasem wśród Polaków równie wielkie emocje. Trudno się dziwić - chodzi przecież o zabezpieczenie ich starości. Teraz jest z tym kiepsko, ale czy reforma rzeczywiście jest w stanie to zmienić?
9 lat temu obowiązek zapisu do OFE skłonił wielu ludzi do podjęcia nie do końca świadomej decyzji, ponieważ nie mieli oni możliwości weryfikacji działalności poszczególnych funduszy emerytalnych, startujących dopiero ze swą działalnością w Polsce. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i osoba, przed którą stoi dylemat pozostania w swoim funduszu lub wyboru OFE może już ocenić, który fundusz radzi sobie najlepiej. Im dłuższy okres funkcjonowania OFE, tym więcej osób decyduje się na zmianę funduszu.
Do końca 2008 r. muszą być spełnione warunki wymagane do przyznania emerytury, natomiast wniosek o tę emeryturę może być złożony również po 31 grudnia 2008 roku. Warunki trzeba spełnić do końca 2008 roku, ale z wnioskiem można wystąpić później
Eksperci z firmy badawczej IQS and QUANT Group na zlecenie spółki ING Usługi Finansowe S.A. przeprowadzili badania na temat wiedzy Polek o ich przyszłej emeryturze. Wzięło w nich udział 1000 kobiet w wieku 25 – 60 lat.
Składki 14,5 milionów Polaków, które trafiły do Otwartych Funduszy Emerytalnych, drastycznie maleją, od stycznia bieżącego roku zmniejszyły się o 3,7 miliardy złotych.
Jak wynika z prognoz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych emerytury wypłacane Polakom z II filaru będą najwyższymi spośród wszystkich świadczeń emerytalnych wypłacanych w Europie Środkowo – Wschodniej i to mimo wysokich opłat pobieranych przez fundusze emerytalne.
Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach kapitałowych. Ustawa ma umożliwić wypłatę świadczeń ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, czyli tzw. emerytur kapitałowych. Ich wysokość nie będzie zależeć od płci, stanu zdrowia, stanu cywilnego lub rodzinnego ubezpieczonego.