Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą system emerytalny, w tym głównie zasady funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Jednocześnie prezydent zdecydował o przesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów. Rządowym projektem ustawy zajmował się dziś Sejm.
Oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20 proc. wszystkich naszych oszczędności. Niestety zdecydowaną większość, bo aż 98 procent, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE. W Holandii wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50 proc. wszystkich oszczędności.
Od kilku tygodni w mediach dominuje debata nad przedstawionymi przez rząd planami zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z zapowiedziami Polacy będą mieć częściową dowolność w wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jeżeli reformę przyjmie Sejm i podpisze Prezydent, na podjęcie decyzji pozostanie trzy miesiące. Czym kierować się przy dokonywaniu tak ważnego wyboru? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podpowiada ekspert Expandera.
W lipcu aż cztery Otwarte Fundusze Emerytalne spełniły warunki uprawniające do udziału w losowaniu nowych członków. Liczba członków każdego z nich powiększy się o przeszło 35 tysięcy - to wynik lipcowego losowania osób, które samodzielnie nie wybrały swojego OFE.
W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji. Zarzucić im natomiast można naliczanie opłat za składki, podczas gdy już od ponad roku nie muszą ponosić kosztów związanych z pracą agentów zachęcających nas do zakładania i przenoszenia OFE.
Początek roku to czas kiedy najczęściej do naszych domów przychodzą listy nadawane przez Otwarte Fundusze Emerytalne. Większość z nas po pobieżnym obejrzeniu wkłada je do segregatora z dokumentami gdzie będą leżeć kolejne lata. Expander doradza jak czytać i interpretować korespondencję z tzw. II filara emerytalnego, by w razie konieczności wiedzieć kiedy zmienić OFE na lepszy.
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są formą dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Rozwiązanie które wprowadzono z początkiem 2012 roku, w znacznej mierze opierając je na rozwiązaniach przyjętych i funkcjonujących już w IKE. IKZE powstały jako odpowiedź na obniżenie składki przekazywanej do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), którą w zeszłym roku obniżono z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia.
Na koniec grudnia 2010 r. w ewidencji Centralnego Rejestru Członków prowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych 14,9 mln członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE), o 4% więcej niż rok wcześniej. W 2010 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał do otwartych funduszy emerytalnych 23 mld zł składek oraz 0,2 mld zł odsetek.
Czy sierpniowe i wrześniowe zawirowania na GPW będą miały wpływ na OFE i wielkość emerytury? Odpowiada ekspert finansowy.
Ponad sto tysięcy osób otrzymało w drodze losowania przydział do siedmiu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Obniżenie części składki odprowadzanej przez pracujących do otwartych funduszy emerytalnych Polacy przyjęli raczej krytycznie - wynika z badania CBOS. Debata nad obniżeniem części składki emerytalnej przekazywanej do OFE przyniosła pewien efekt, choć bardzo ograniczony. Polacy sądzą, że zmiana jest niekorzystna dla ubezpieczonych w II filarze. Krytyczne oceny zmian w systemie emerytalnym nie są podyktowane zadowoleniem z pracy otwartych funduszy emerytalnych. Społeczne opinie o ich działalności są bowiem na ogół negatywne.
"Nie ma nic za darmo", „pieniądze szczęścia nie dają", "boli brak pieniędzy; ale ich nadmiar stwarza jeszcze większe problemy". Takie powiedzenia najchętniej się przypomina, gdy chce się usprawiedliwić kosztowne przyzwyczajenia. Maksymy nie zawsze bywają godne zastosowania w codziennym życiu, podobnie „szkodliwe" mogą się okazać powszechne stereotypowe przekonania co do ekonomicznych przedsięwzięć. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Rozważam zmianę Otwartego Funduszu Emerytalnego, ale nie zdecydowałem jeszcze na jaki konkretnie. Chciałbym wiedzieć, czym mam się kierować przy jego wyborze. Czy mogę ufać internetowym rankingom OFE i czy wybór teoretycznie najlepszego OFE z rankingu rzeczywiście przekłada się na największy wzrost moich składek?
Prawie 54 proc. respondentów uważa, że zmniejszenie składki przekazywanej do OFE będzie niekorzystne dla członków otwartych funduszy emerytalnych, 53 proc. jest przekonanych, że zmiany w systemie emerytalnym, wprowadzone przez rząd podważają zaufanie do państwa - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie PKPP Lewiatan.