Sposób na uzyskanie środków finansowych, które pozwolą polepszyć jakość swojego życia, czy furtka do wykorzystywania trudnej sytuacji? Odwrócona hipoteka budzi kontrowersje. Czym jest odwrócona hipoteka, jak wygląda umowa i na co warto zwrócić uwagę podpowiadają specjaliści prawni z Availo.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, a ustawa, które reguluje jedynie część rynku wejdzie w życie wkrótce. Jak zareagowały na tę sytuację banki? Ostrożnie. Powodem jest wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk oraz niewielka wiedza na temat długoterminowej obsługi seniorów.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Co to rozwiązanie oznacza w praktyce? Czy banki będą zainteresowane oferowaniem tej usługi seniorom? Niestety ustawa o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle, utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Rząd przyjął projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projektowana ustawa wprowadza do polskiego systemu prawego instytucję odwróconego kredytu hipotecznego. Projekt ustawy zawiera rozwiązania adresowane przede wszystkim do osób starszych, choć nie został do niej wprowadzony limit wieku osób, które będą mogły wziąć w banku odwrócony kredyt hipoteczny. Uregulowanie prawne tej kwestii pozwoli starszym osobom uzyskać pieniądze na np. konsumpcję czy świadczenia medyczne, które czerpane będą z kapitału zgromadzonego w nieruchomości.
Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projektowane przepisy adresowane są do osób starszych, które niejako z definicji są beneficjentami tego typu kredytów. Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy wprowadzą mechanizmy umożliwiające bankom, instytucjom kredytowym, oddziałom banków zagranicznych oraz instytucjom kredytowym prowadzącym działalność transgraniczną oferowanie odwróconych kredytów hipotecznych. Będą również chronić seniorów.
Reklama naśladująca urzędowy komunikat skierowana do konsumentów w podeszłym wieku wprowadzała ich w błąd – uznała Prezes UOKiK i nałożyła na spółkę Fundusz Hipoteczny Dom karę finansową. Urząd podkreśił, że seniorzy charakteryzują się zwykle dużą podatnością na perswazję i często nie są dobrze poinformowani o przysługujących im prawach. Dlatego należą do konsumentów szczególnie narażonych na oddziaływanie nieuczciwych praktyk rynkowych.
W mediach pojawia się coraz więcej doniesień o nieuczciwych firmach prywatnych oferujących rentę dożywotnią. Ich działalność jest szkodliwa nie tylko dla seniorów, ale także funduszy hipotecznych, które działają zgodnie z prawem i zasadami etycznymi. Dlatego, według tych ostatnich, istnieje duża potrzeba regulacji przepisów dotyczących renty dożywotniej. Zarówno firmy, jak i klienci oczekują więc na projekt ustawy dotyczący odwróconej hipoteki przygotowany obecnie przez Ministerstwo Gospodarki.
Odwrócona hipoteka może uzupełnić budżet domowy seniorów nawet od 20% do 50% w porównaniu do średniej wysokości świadczenia emerytalnego - wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Związku Banków Polskich. Na zdecydowanie wyższe raty kapitałowe mogą liczyć mężczyźni. Najbardziej efektywnym zabezpieczeniem odwróconej hipoteki są domy jednorodzinne, w przypadku mieszkań wszystko zależy od ich lokalizacj.
Prace nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym trwają, dobiegając powoli do końca. Ukończenie ustawy i przekazanie jej do Sejmu planowane jest już na wiosnę tego roku. Ustawa ta niestety może stać się pustym zapisem, bowiem jej projekt wzbudza wiele zastrzeżeń sektora bankowo-finansowego.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe rozwiązanie, szeroko stosowane w innych krajach, pozwoli starszym osobom na uzyskanie w bezpieczny sposób dodatkowych środków finansowych.
Ostatnio kilka razy słyszeliśmy z mężem pojęcie odwróconego kredytu hipotecznego jako produktu finansowego dla osób starszych. Chcielibyśmy wiedzieć, na czym on polega i jakie daje korzyści?
Kiedy ostatnia osoba z pokolenia baby boomers przejdzie na emeryturę, wartość nieruchomości Amerykanów mających powyżej 62 lat wyniesie około 37 trylionów dolarów! Banki kierują do emerytów ofertę zwaną reverse mortgage (odwróconym kredytem hipotecznym).