Powszechnie znana rekomendacja, dotycząca codziennego picia ośmiu szklanek wody jest nieadekwatna, możemy przeczytać w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych.
Podczas wakacji łatwiej nam dbać o regularne spożywanie płynów, a tym samym o prawidłowe nawodnienie organizmu. Niestety, często po powrocie z urlopu i rozpoczęciu codziennych intensywnych zajęć zapominamy o regularnym piciu napojów. Jak wynika z badań MillwardBrown przeprowadzonych na zlecenie firmy Coca-Cola, tylko 36% Polaków docenia wagę problemu i wie, ile płynów dziennie należy wypijać. Niewielu z nas jest świadomych, że nawet lekkie odwodnienie (ok. 1% masy ciała) może negatywnie wpływać na nasze zdolności psychomotoryczne - obniżać samopoczucie, powodować bóle głowy, zmęczenie, a także pogorszenie koncentracji i pamięci.
Burze, ulewny deszcz i grad - takie "atrakcje" zapowiadają na najbliższe dni meteorolodzy. Gwałtowne zjawiska pogodowe mają potrwać nawet do końca tygodnia. Najbliższe dni mają być upalne - o ile będzie świeciło słońce. Jednakże nad Polską będą także przetaczały się liczne burze, niektóre z nich mają być bardzo gwałtowne.
Ponieważ ponad dwie trzecie naszego ciała jest złożone z wody, nic dziwnego więc, że zachwiania jej poziomu mają wpływ na stan umysłu.
Zimą szczególnie dużo mówi się o właściwym nawadnianiu, bo dzięki odpowiedniej ilości płynów także przy mroźnych temperaturach organizm dobrze funkcjonuje, a skóra w tym czasie jest bardziej narażona na przesuszenie. Okazuje się jednak, że - wbrew ostatnio wygłaszanym przez niektórych dietetyków opiniom - nie trzeba wypijać ośmiu szklanek wody dziennie...
Czy czujesz, że twój brzuch jest rozciągnięty, odczuwasz dyskomfort, a nawet ból pleców? Wiele osób doświadcza tego niemiłego uczucia od czasu do czasu, ale dla niektórych może być to problem znacznie poważniejszy.
Osoby starsze piją zbyt mało wody. Według badań przeprowadzonych przez prestiżowy „The American Journal of Nursing", odwodniony może być nawet co trzeci senior.
Na zewnątrz kilku- lub kilkunastostopniowy mróz, bądź plucha. Wielu z naschętnie zapadłoby w zimowy sen. I choć ludzie- w przeciwieństwie np. do niedźwiedzi i jeży - nie wyciszają swojego układu pokarmowego i nie zwalniają pracy serca, nasze organizmy mają inne potrzeby o tej porze roku. Niskie temperatury, mniejsza ilość światła, zwiększona podatność na choroby wywoływane wirusami i bakteriami - wszystko to wpływa na naszą dietę i styl życia. Eksperci sagazone opracowali „strategię przetrwania" Oto kilka zimowych problemów i wiosennych rozwiązań:
Bóle głowy, zmęczenie, zaparcia - to tylko niektóre z symptomów mogących wynikać z przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Picie odpowiedniej ilości wody ma wpływ na nasz organizm: krew, kości, paznokcie włosy i inne części ciała. Potrzebujemy jej, aby dobrze się czuć i dobrze wyglądać, piszą eksperci sagazone.
Cera może być tłusta, sucha, mieszana (i taka występuje najczęściej), normalna, ale przy tym także odwodniona - i to bez względu na to, do jakiej kategorii pierwotnie należy. Odwodnienie skóry jest znacznie bardziej powszechnym zjawiskiem, niż mogłoby się wydawać - doświadcza jej w jakimś stopniu nawet 98% populacji.
„Woda - naturalnie ze źródła" to hasło kampanii społecznej promującej picie dobrych jakościowo wód w opakowaniach, która rozpoczęła się 19 maja. Jej inicjatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy".
Dietetycy często powtarzają, że bardzo istotne dla naszego zdrowia jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Na to jak ważne jest picie wody zwrócili uwagę naukowcy, którzy spostrzegli, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko odwodnienia.
Utrata wody jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Kiedy czujemy pragnienie sięgamy po różnego rodzaju napoje i nie przypuszczamy nawet, że ich nadmierne spożywanie może być przyczyną jeszcze szybszego tracenia wody.
Woda to jeden z najważniejszych budulców naszego organizmu, składamy się z niej w 70 %. Jest ona głównym składnikiem krwi, znajduje się w każdej komórce, chroni przed przegrzaniem, umożliwia procesy trawienne i pozbywanie się toksyn z organizmu.
Woda darem życia – na co dzień nie myślimy o niej w ten sposób. Po prostu odkręcamy kurek w łazience czy w kuchni. Nie uświadamiamy sobie, że słodka woda należy do najrzadszych zasobów naturalnych na naszym globie, a blisko dwadzieścia procent mieszkańców naszej planety (ponad miliard!) nie ma do tego skarbu dostępu. Brak lub zała jakość wody jest jednym z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci ludzi w krajach słabo rozwiniętych.