Jedna szklanka wody – tylko tyle organizm człowieka potrafi wytworzyć sam w procesach metabolicznych. Resztę płynów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, musimy dostarczać z zewnątrz. Jak? Pijąc 2– 3 litry wody dziennie. Na niedobory wody najbardziej narażone są szczególnie dzieci i osoby po 65. roku życia.
Upały zagrażają zdrowiu osób starszych. Szczególnie niebezpieczne są dla ludzi, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem się i zmagają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby nerek lub choroba Parkinsona.
Jedna fala upałów już za nami, ale lato w pełni, więc wysoka temperatura na pewno jeszcze powróci. Cieszą się nią ci, którzy w takie dni korzystają z urlopów, ale dla wielu to ciężki okres, a dla osób starszych często wręcz niebezpieczny.
Woda kokosowa to popularny napój w krajach o klimacie tropikalnym, ale stała się bardzo modna jako super-jedzenie (czy dokładniej - super-napój) i coraz częściej sięgają po nią mieszkańcy Zachodu.
Rozdrażnienie, brak koncentracji, osłabienie i spadek kondycji fizycznej - te wszystkie objawy mogą wskazywać na odwodnieie. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak wcale nie pije wody, a ponad 80 procent z nas spożywa jej za mało.
Nie tylko pijani kierowcy stanowią zagrożenie na drodze. Podobne niebezpieczeństwo stwarzają osoby, które są odwodnione.
Picie większych ilości wody pomaga zapobiec rozwojowi kamieni nerkowych.
Ludzkie ciało aż w 75 procentach składa się z wody, nic więc dziwnego, że jest kluczowa dla wielu podstawowych czynności życiowych. Warto dostarczać sobie odpowiednią ilość płynów, bo niedostateczny ich poziom szybko skutkuje rozmaitymi problemami z funkcjonowaniem organizmu i intensyfikuje objawy istniejących już chorób. Zobacz, jakie są efekty odwodnienia.
Odwodnienie kojarzy się przede wszystkim z upałami, podczas których organizm łatwo traci wodę. Jednak także i zimą jesteśmy narażeni na odwodnienie.
Koniec roku to zwykle czas podsumowań i postanowień. Nowy Rok często traktujemy jak „nowe otwarcie". Dotyczy to różnych dziedzin życia, ale najczęściej obiecujemy sobie w większym stopniu o siebie zadbać, tj. być bardziej aktywnymi fizycznie i stosować zdrową dietę. Jeśli więc postanawiasz przyjąć lepszy jadłospis i schudnąć, zobacz, jak konkretnie to zrobić.
Alkohol jest w naszej kulturze dość powszechny. Czymś mocniejszym świętujemy niemal każde ważne wydarzenie, zarówno wesołe, jak i smutne. Napoje wyskokowe serwowane są zarówno na weselach, jak i stypach. Poza tym wielu ludzi niemal codziennie wieczorem raczy się piwem lub kieliszkiem wina, a nawet czymś „mocniejszym". Jak to nas wpływa? Alkohol ma zarówno dobre, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Zobacz, jakie.
Upały ostatnio dają się we znaki i w najbliższych dniach najprawdopodobniej nie zelżeją. Niektórzy świetnie je znoszą, zwłaszcza gdy mają okazję „zmagać się" z nimi spędzając urlop nad wodą lub w lesie. Pozostali jednak, nie będący w komfortowej sytuacji wakacyjnej, mają kłopoty z normalnym funkcjonowaniem przy wysokich temperaturach. Poniżej zatem dziesięć wskazówek, które pomogą przetrwać skwarne dni.
Lecisz na urlop? A może, mimo sezonu wakacyjnego, musisz udać się w podróż służbową? Uważaj, by się nie przeziębić, bo to w takich sytuacjach bardzo prawdopodobne.
Ale czy wiemy dlaczego powinniśmy więcej pić podczas upałów? Czy każdy musi wypijać minimum 1,5 l płynów dziennie? Dlaczego lepiej pić systematycznie, małymi łykami, niż rzadko i „jednym haustem"? Okazuje się, że wiele osób nie potrafi… pić.
Brak ci energii? Często czujesz się zmęczony? Najpowszechniejszy powód to oczywiście nadmiar obowiązków. Ale istnieją także przyczyny, których nie jesteśmy świadomi i niechcący sami pogłębiamy problem. Na samopoczucie i poziom energii ogromny wpływ ma rodzaj stosowanej diety. Zerknij na poniższą listę - być może odkryjesz, dlaczego nie masz siły na codzienne rutynowe zadania.