Zwiększa się liczba osób, które doświadczyły negatywnych skutków zabiegów medycyny estetycznej – wynika z danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Co zrobić, gdy efekty zabiegów poprawiających urodę są dalekie od oczekiwanych? Jak dochodzić swoich praw w takich sytuacjach?
Dobiega końca czas urlopów, z których Polacy masowo wracają do swoich domów. Wzmożony ruch na drogach i autostradach skutkuje niestety większą liczbą wypadków samochodowych. Poszkodowani, chcący ubiegać się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku wypadku, mogą uzyskać nawet pokaźne odszkodowanie.
Zdarza się, że po gwałtownej nawałnicy dom ulega znacznym uszkodzeniom. Jak poradzić sobie w tej sytuacji – sprzątać czy czekać na oględziny zakładu ubezpieczeń? Gdzie należy zgłosić szkodę? Jak uzyskać odszkodowanie?
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy nie jest tym samym, co wypadek przy pracy. Istnienie jednak szczególny sposób ochrony pracownika, który uległ zdarzeniu, które miało miejsce w czasie dojazdu do pracy lub powrotu z niej. Trzeba tu pamiętać jednak o pewnych ograniczeniach, które narzucają przepisy. Kiedy i o jakie świadczenia można ubiegać się po takim wypadku?
Czasami zabieg medyczny nie tylko nie przynosi oczekiwanego rezultatu ale nawet prowadzi do pogorszenia stan pacjenta. Jak wygląda odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny? Czy można liczyć na odszkodowanie?
Wszyscy narzekamy na rodzimą służbę zdrowia. Nie bez przyczyny, jeśli spojrzeć na naszą rzeczywistość – długie kolejki oczekiwania na zabiegi, problemy z dostępem do lekarzy specjalistów, czy nawet podstawowej opieki zdrowotnej. W tym zamieszaniu łatwo zapomnieć o tym, że mamy swoje prawa. Jako pacjenci mamy pewną dozę przywilejów, z których możemy korzystać, aby zapewnić sobie możliwe najlepsze leczenie.
Wystarczy chwila nieuwagi, nierówny chodnik i grunt pod nogami staje się bardzo niepewny. Może się zdarzyć, że na skutek przewrócenia się na takim chodniku dojdzie do poważniejszej kontuzji. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa, ponieważ istnieją osoby lub instytucje, które odpowiadają za zabezpieczenie i utrzymywanie użytkowanych powierzchni. To na nich może ciążyć obowiązek wypłaty odszkodowania.
„Po pierwsze nie szkodzić" - to jedna z podstawowych zasad etyki lekarskiej. Tymczasem Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere donosi, że w polskiej służbie zdrowia odnotowuje się co najmniej 20 tysięcy błędów medycznych w ciągu jednego roku. Mimo to zaledwie 2 tysiące ofiar błędnego podstępowania medycznego dochodzi swoich praw. Okazuje się jednak, że przy odrobinie determinacji i z zastrzykiem fachowej wiedzy, mamy duże szanse na odszkodowanie. Jak je uzyskać?
Krewni Michaela Jacksona chcą 40 miliardów dolarów rekompensaty od organizatorów trasy koncertowej, do której nie doszło.
Zimowa aura nie sprzyja jakości polskich dróg, jednak prawdziwy sprawdzian umiejętności kierowcy przechodzą w okresie odwilży. Śnieg topnieje, zwiększa się widoczność, znika lód, zamiast którego pojawiają się ubytki w jezdni – dziury. Zazwyczaj jesteśmy w stanie w porę je dostrzec i ominąć. Co jednak w sytuacjach, gdy po najechaniu uszkadzamy część zawieszenie lub felgę. Jak dochodzić swoich roszczeń?
Opieszałość pracowników służby porządkowej, brak wyobraźni administratorów budynków i zaskakująca wszystkich co roku zima sprawiają, że chodzenie po ośnieżonych i oblodzonych chodnikach jest utrudnione. Bywa także niebezpieczne, o czym przekonują się wszyscy, którzy doświadczyli twardego lądowania na zmrożonej posadzce. W sytuacjach, gdy oprócz denerwującego bólu, doznaliśmy większego uszczerbku na zdrowiu warto pochylić się po odszkodowanie, które przysługuje nam za niedopilnowanie przez właściciela nieruchomości utrzymania odpowiednich warunków, zagrażających bezpieczeństwu.
Kryzys finansowy, który dotknął większość państw, zmusza niektórych pracodawców do szukania oszczędności. Zazwyczaj cięcie kosztów odbywa się poprzez zwolnienia pracowników. W ten sposób przedsiębiorcy starają się polepszyć kondycję finansową firmy, często za cenę straty dobrych, doświadczonych pracowników, mogących faktycznie przyczynić się do polepszenia ich sytuacji finansowej. Wiele zwolnień odbywa się niezgodnie z przepisami. Pytanie, czy taki pracownik może ubiegać się o odszkodowanie za nieuczciwe zachowanie pracodawcy.
Jeszcze do roku 2008 prawo polskie nie było przyjazne rodzinom osób, które zginęły w wyniku wypadków. Wszystko się zmieniło, gdy wprowadzono nowelizację ustawy. Na jej podstawie członkowie rodziny mogą się ubiegać o zadośćuczynienie, które zapewnią polepszenie bytu rodziny.
Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe zasady ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia dotyczące następstw zdarzeń medycznych. Jak zmienią się przepisy oraz tryb ich egzekwowania i co to w praktyce oznacza dla polskich pacjentów, wyjaśniają specjaliści z D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.
Od 1 kwietnia 2009 r. zaczną obowiązywać nowe wysokości jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przepisów ustawy wypadkowej. Świadczenia w nowej wysokości będą obowiązywać do 31 marca 2010 r.