Społeczeństwo polskie starzeje się, rośnie liczba osób po 65. roku życia – w 2010 r. ich odsetek wynosił ponad 14 proc. ogółu ludności, a według prognoz demograficznych w ciągu kolejnych 20 lat wskaźnik ten zostanie podwojony. Wraz z liczbą seniorów przybywa osób wymagających stałej opieki. Z reguły ten obowiązek spada na barki dzieci lub wnuków. Według lekarzy i psychologów opieka nad osobą starszą, przewlekle chorą jest bardzo wyczerpująca emocjonalnie i fizycznie. Jak sobie z tym poradzić?
Jednym z elementów, które czynią święta wyjątkowymi jest to, że w ramach prezentu można zrealizować czyjeś marzenie. Warto zastanowić się, czy wspaniałym prezentem dla naszych najbliższych nie będzie niespodzianka w postaci wspólnego weekendu spędzonego z dala od codziennej scenerii i obowiązków. Eksperci serwisu ogłoszeń turystycznych otoWakacje.pl podpowiadają, by pierwszej gwiazdki wypatrywać w najpiękniejszych zakątkach Polski.
Sezon urlopowy niemal dobiega końca. Jeśli jesteś po urlopie i czujesz niedosyt regeneracyjny być może nie pozwoliłeś ciału i umysłowi naprawdę odpocząć. Dla tych, którzy dopiero planują pakowanie walizek kilka rad. Jak odpoczywać, by nabrać energii i zapału? Wbrew pozorom owocny odpoczynek to nie taka prosta sprawa...
Bono zapowiedział, że grupa U2 planuje sobie zrobić przerwę. Zespół zakończył niedawno ogromną, światową trasę i przez jakiś czas nie zamierza koncertować.
W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, przebywają z rodziną lub biernie odpoczywają, chcieliby jednak częściej wyjeżdżać za miasto, brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych lub korzystać z rozrywek w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Dwie piąte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat ilość czasu wolnego, jakim dysponują, nie uległa zmianie. Przybywanie ilości czasu wolnego najwyraźniej odczuwają respondenci między 55 a 64 rokiem życia. Wśród badanych po 65 roku życia, czyli osób, które w większości nie mają już obowiązków zawodowych, dominuje poczucie, że ich „budżet czasu” jest stabilny.
W niedzielę 9 maja warszawscy seniorzy bawili się na zorganizowanym przez ESPAR 50+ i Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie pikniku Seniorada.
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej serdecznie zaprasza wszystkich emerytów mieszkających w Gdańsku, zainteresowanych aktywną formą spędzania wolnego czasu oraz fotografią do wzięcia udziału w projekcie „Dojrzały smak nauki”.
Aktywne spędzanie wolnego czasu ma wiele zalet, pozwala cieszyć się sprawnością fizyczną przez dłuższy czas, zmniejsza ryzyko wielu chorób.
Przyzwyczajenie do siedzenia stało się drugą naturą człowieka. Krzesła są wszędzie tam, gdzie ludzie pracują i odpoczywają. Pozorna ulga dla nóg odbija się jednak niekorzystnymi konsekwencjami dla kondycji kręgosłupa i całego organizmu.Lekarstwem na złe skutki przedłużającego się siedzenia jest oczywiście aktywny styl życia. Ale przede wszystkim trzeba zadbać o jakość siedziska, z którego w ciągu dnia korzystamy najczęściej i najdłużej.
Jesień i zima to czas kiedy szczególnie łatwo zachorować, wprawdzie nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie ryzyka infekcji, można je jednak zmniejszyć.
Sen to ważny element naszego życia, w czasie nocnego wypoczynku zachodzą istotne dla zdrowia procesy odbudowy i regeneracji. W celu zachowania dobrej kondycji powinniśmy zawrócić uwagę na to ile śpimy gdyż przesada w żadną stronę nie jest korzystna.
Amerykańscy naukowcy mają dobrą wiadomość dla wszystkich mających w zwyczaju popołudniową drzemkę. Okazało się, bowiem, iż tego rodzaju odpoczynek znacznie zmniejsza ryzyko śmierci związanej z chorobami serca. Potwierdza to obserwacja mieszkańców krajów, w których sjesta stanowi element każdego dnia. Za sjestę naukowcy uznają popołudniowy sen trwający dłużej niż 30 minut i zdarzający się, co najmniej 3 razy w tygodniu.
Bezsenność to jedno z najpopularniejszych zaburzeń snu, objawia się ono tylko nie problemami z zasypianiem, ale i niesatysfakcjonującą jakością nocnego odpoczynku.
W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsze stają się tak zwane Domy Seniora. Są to nowoczesne centra mieszkalno – wypoczynkowo – rozrywkowe dodtosowane do potrzeb mieszkających w nich samodzielnie osób starszych. Developerzy dbają o to, żeby nie brakowało w nich niczego.
Około 60 proc. osób cierpi na stres, zaburzenia rytmu serca, stany depresyjne i lękowe. Większość społeczeństwa spotyka się z sytuacjami stresogennymi w pracy i życiu osobistym. Stres, wraz ze złym odżywianiem jest główną przyczyną chronicznego zmęczenia.