Waży średnio 1 300g, co stanowi około 2% masy ciała człowieka. Mimo niewielkiej wagi, zużywa blisko ¼ energii dostarczanej organizmowi wraz z pożywieniem. Chociaż w 80% jest zbudowany z wody, mieści w sobie ok. 100 miliardów neuronów. Pozwalają one na odbiór około 100 megabajtów informacji na sekundę. O czym mowa? O centrum dowodzenia ludzkiego organizmu, czyli o mózgu! Jak wspomóc jego działanie i co on właściwie lubi?
Mawia się, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej". Nie bez racji. Przynajmniej, jeśli chodzi o sen. Pierwsza noc w jakimkolwiek innym, nowym miejscu zwykle jest nie najlepiej przesypiana.
Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu – bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń.
Wiele się ostatnio mówi o długości zdrowego snu i ogólnie rzecz ujmując, wyniki badań informują, że ani jego nadmiar, ani niedostatek nie sprzyjają zdrowiu. Jeśli jednak chodzi o odczuwanie bólu, rekomendowany jest dłuższy sen - może osłabić przykre doznania.
Emeryci mogą liczyć na lepszy sen niż ci, którzy pozostają aktywni zawodowo.
Sen jest fundamentalny dla stanu zdrowia i samopoczucia. Okazuje się jednak, że nie tylko długość i jakość odpoczynku w sypialni wpływa na nasz dobrostan. Zobacz, jakie jeszcze zachowania temu sprzyjają.
Urodzona w Tenma (obecnie Kita-ku), na przedmieściach miasta Osaka w Japonii Miaso Okawa skończyła niedawno 116 lat i jest uważana za najstarszą osobę na świecie.
Przyszło już kilka dni temu ale od dziś króluje oficjalnie - o 7:04 słońce weszło w znak Raka, co dało początek astronomicznemu latu, stanowiąc równocześnie moment przesilenia letniego. Najbliższe noce należą do najdłuższych w całym roku, jednak od dziś dnia zacznie ubywać.
Ubiegłego wieczoru Daniel Day-Lewis otrzymał Oscara za rolę w filmie "Lincoln" i tym samym został pierwszym aktorem w historii, który zdobył w swojej karierze aż trzy statuetki za najlepszą rolę pierwszoplanową. Teraz Brytyjczyk planuje długi odpoczynek od pracy.
Według najnowszego sondażu CBOS połowa Polaków minimum raz w tygodniu śpi krócej niż sześć godzin na dobę, a dla 9 procent jest to regułą. Lekarze ostrzegają, że tak mała ilość snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym także udaru mózgu.
Społeczeństwo polskie starzeje się, rośnie liczba osób po 65. roku życia – w 2010 r. ich odsetek wynosił ponad 14 proc. ogółu ludności, a według prognoz demograficznych w ciągu kolejnych 20 lat wskaźnik ten zostanie podwojony. Wraz z liczbą seniorów przybywa osób wymagających stałej opieki. Z reguły ten obowiązek spada na barki dzieci lub wnuków. Według lekarzy i psychologów opieka nad osobą starszą, przewlekle chorą jest bardzo wyczerpująca emocjonalnie i fizycznie. Jak sobie z tym poradzić?
Jednym z elementów, które czynią święta wyjątkowymi jest to, że w ramach prezentu można zrealizować czyjeś marzenie. Warto zastanowić się, czy wspaniałym prezentem dla naszych najbliższych nie będzie niespodzianka w postaci wspólnego weekendu spędzonego z dala od codziennej scenerii i obowiązków. Eksperci serwisu ogłoszeń turystycznych otoWakacje.pl podpowiadają, by pierwszej gwiazdki wypatrywać w najpiękniejszych zakątkach Polski.
Sezon urlopowy niemal dobiega końca. Jeśli jesteś po urlopie i czujesz niedosyt regeneracyjny być może nie pozwoliłeś ciału i umysłowi naprawdę odpocząć. Dla tych, którzy dopiero planują pakowanie walizek kilka rad. Jak odpoczywać, by nabrać energii i zapału? Wbrew pozorom owocny odpoczynek to nie taka prosta sprawa...
Bono zapowiedział, że grupa U2 planuje sobie zrobić przerwę. Zespół zakończył niedawno ogromną, światową trasę i przez jakiś czas nie zamierza koncertować.
W czasie wolnym Polacy najczęściej oglądają telewizję, przebywają z rodziną lub biernie odpoczywają, chcieliby jednak częściej wyjeżdżać za miasto, brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych lub korzystać z rozrywek w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Dwie piąte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich pięciu lat ilość czasu wolnego, jakim dysponują, nie uległa zmianie. Przybywanie ilości czasu wolnego najwyraźniej odczuwają respondenci między 55 a 64 rokiem życia. Wśród badanych po 65 roku życia, czyli osób, które w większości nie mają już obowiązków zawodowych, dominuje poczucie, że ich „budżet czasu” jest stabilny.