Łatwiej jest przyswoić nowe informacje, jeśli można się zdrzemnąć po ich przeczytaniu czy usłyszeniu. Chociaż drzemki są bardzo przydatne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, nie warto z nimi przesadzać.
Raport Komendy Głównej Policji wskazuje, że w 2016 roku 86% wypadków na drodze wydarzyło się z winy kierowców. Najczęstszym powodem było niedostosowanie prędkości do warunków. To jednak nie jedyny z grzechów kierujących pojazdami. Jakie inne nawyki mogą stać się przyczyną wypadku?
Wszyscy dobrze wiemy, że odpowiedni sen jest bardzo ważnym elementem dbania o siebie i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Sprawdź, jak dokładnie odpoczynek oddziałuje na nasz organizm i czego jeszcze nie wiesz o śnie.
To, jakiego partnera wybierasz, zależy od twojego nastroju, mówią badacze z Uniwersytetu w Trewirze.
Jeśli nie sypiasz dobrze, trudniej jest ci walczyć z przewlekłym bólem, z kolei ciągły ból sprzyja problemom ze snem.
Polacy nie marzą o nowym samochodzie czy telefonie, ale o podróżach i odpoczynku. Dodatkowe 5 tys. zł z chęcią wydaliby na wycieczkę, bo to właśnie brak pieniędzy uważają za przeszkodę w realizacji marzeń.
Aż 92% Polaków stwierdza, że zmęczenie podczas jazdy jest istotną przyczyną wypadków na drodze. Co drugi Polak przyznaje, że był zmuszony do przerwania jazdy samochodem z powodu zmęczenia. Mimo to w trasie zatrzymujemy się rzadko i na krótko. Tylko co 10 kierowca zatrzymuje się już po 1 godzinie, a blisko połowa badanych robi przerwy rzadziej niż co 3 godziny.
Aż 92% Polaków stwierdza, że zmęczenie podczas jazdy jest istotną przyczyną wypadków na drodze – wynika z raportu pt. „Komfort jazdy”, przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków. Co drugi Polak przyznaje że był zmuszony do przerwania jazdy samochodem z powodu zmęczenia. Mimo to w trasie zatrzymujemy się rzadko i na krótko. Tylko co 10 kierowca zatrzymuje się już po 1 godzinie, a blisko połowa badanych robi przerwy rzadziej niż co 3 godziny.
Jedziesz na urlop i nie przestajesz odbierać służbowych telefonów i maili? Takie wakacje mogą zmęczyć bardziej niż praca. Sprawdź, jak naprawdę zostawić pracę w biurze i odpocząć.
Pełnia sezonu wakacyjnego już za chwilę, ale Polacy już od dłuższego czasu są dobrze przygotowani do nadchodzących urlopów. Jak wynika z badania tripsta.pl, podróżni z Polski swoje letnie podróże rezerwują z aż pięciomiesięcznym wyprzedzeniem. Czy na pewno jednak wiedzą jak przygotować się do wyjazdu, aby go dobrze wykorzystać? Dla tych, którzy pragną w pełni naładować akumulatory w te wakacje, przedstawiamy krótki niezbędnik efektywnego odpoczynku.
Waży średnio 1 300g, co stanowi około 2% masy ciała człowieka. Mimo niewielkiej wagi, zużywa blisko ¼ energii dostarczanej organizmowi wraz z pożywieniem. Chociaż w 80% jest zbudowany z wody, mieści w sobie ok. 100 miliardów neuronów. Pozwalają one na odbiór około 100 megabajtów informacji na sekundę. O czym mowa? O centrum dowodzenia ludzkiego organizmu, czyli o mózgu! Jak wspomóc jego działanie i co on właściwie lubi?
Mawia się, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej". Nie bez racji. Przynajmniej, jeśli chodzi o sen. Pierwsza noc w jakimkolwiek innym, nowym miejscu zwykle jest nie najlepiej przesypiana.
Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu – bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń.
Wiele się ostatnio mówi o długości zdrowego snu i ogólnie rzecz ujmując, wyniki badań informują, że ani jego nadmiar, ani niedostatek nie sprzyjają zdrowiu. Jeśli jednak chodzi o odczuwanie bólu, rekomendowany jest dłuższy sen - może osłabić przykre doznania.
Emeryci mogą liczyć na lepszy sen niż ci, którzy pozostają aktywni zawodowo.