Pralka i zmywarka to urządzenia gospodarstwa domowego, które w największym stopniu oszczędzają nasz czas, a ta ostatnia jest najbardziej ceniona przez kobiety i osoby w wieku 41-50 lat – wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, zrealizowanego na zlecenie Indesit. To nie tylko urządzenia bez których ciężko wyobrazić sobie współczesne życie, zwłaszcza w przypadku kilkuosobowej rodziny - to także nasi sprzymierzeńcy w... pielęgnowaniu relacji rodzinnych. Szczegółowe wyniki raportu komentuje psycholog Maria Rotkiel.
Czasy, w których urządzenia domowe służyły nam latami, już dawno odeszły w niepamięć. Obecnie, zamiast naprawiać, wolimy wyrzucić i kupić nowe. Nie zważając na koszty, zapominamy, że odkurzacz to nie ładowarka do telefonu czy kolejny toster. Ten sprzęt jest zdecydowanie droższy, dlatego zamiast kupować nowy model, zadbajmy o to, by ten który mamy, przynosił nam korzyści jak najdłużej.
Odkurzacze już nie będą miały takiej mocy jak dotychczas. Zgodnie z nowymi przepisami, ich maksymalna moc będzie mogła wynieść tylko 900 W, obecnie jest to 1600 W. To efekt nowych unijnych wymagań, które wchodzą w życie z początkiem września. Dla urządzeń zostanie wprowadzona także nowa skala efektywności energetycznej oraz ograniczony zostanie poziom hałasu generowanego podczas pracy.
Odkurzacz to jeden z tych sprzętów, który znajduje się w każdym gospodarstwie domowym. I chociaż większość z nas nie wyobraża sobie bez niego sprzątania, to moment, w którym przychodzi nam wymienić worek, odkładamy w nieskończoność. Czy jednak wybór odpowiedniego worka do odkurzacza jest rzeczywiście tak skomplikowaną czynnością?
Statystyczny Polak poświęca ponad 1,5 godziny tygodniowo na odkurzanie. Połowa naszego społeczeństwa odkurza dwa, trzy razy w tygodniu, a jedna piąta codziennie. To daje nam przeciętnie prawie kwadrans dziennie na tę czynność, a w skali roku odkurzanie zajmuje nam aż 3,5 doby. To sporo czasu, wysiłku i energii.
Pośpiech, niedoczytanie instrukcji, a czasem po prostu nieświadomość – to niektóre powody niewłaściwego użytkowania sprzętu AGD. Zdarza się, że źle traktowane, urządzenia wołają o pomoc np. poprzez głośniejszą pracę. Przedstawiamy listę grzeszków i przewinień wobec domowych sprzętów, które mogą zagrozić ich właściwemu funkcjonowaniu, a nawet doprowadzić do awarii.