Uspokajający efekt oddychania w stresujących sytuacjach to powszechnie znana koncepcja. Teraz jednak lepiej rozumiemy, w jaki sposób sam akt oddychania wpływa na nasz mózg.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że medytacyjne uważne oddychanie pomaga osłabić różne dolegliwości, w tym ból.
Nasza mowa to główny sposób komunikowania się z innymi, więc choć na co dzień nie doceniamy jej ważności, kiedy z powodu przeciążenia czy choroby nie możemy mówić, widzimy, jak podstawowe znaczenie ma dla codziennego funkcjonowania. Oto, jak dbać o głos.
To, jak oddychasz, ma wpływ na twoją pamięć, mówią szwedzcy uczeni z Karolinska Institutet. Wdech i wydech przez nos może wzmocnić proces zapamiętywania.
Grzejące kaloryfery wysuszają powietrze, a co za tym idzie również nasze gardła. Może to powodować pieczenie, chrypkę, kaszel, a także problemy z mówieniem czy połykaniem. Aby temu zapobiec należy pić dużo wody, wietrzyć mieszkanie, nawilżać powietrze, a także stosować preparaty w spray-u, które nawilżają jamę ustną.
Zmaga się z nią jeden na dziesięciu Polaków, a na świecie dotyczy aż 300 milionów osób. Astma. Podczas, gdy udaje im się pokonać objawy takie jak duszność, męczący kaszel i świszczący oddech, mogą stać się ofiarami innej choroby – próchnicy.
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, najczęściej o podłożu alergicznym. Niestety, podobnie jak w przypadku alergii, liczba chorych na astmę rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) astma to problem ponad 235 mln osób na całym świecie.
Duszności, brak tchu, ucisk w klatce piersiowej, a także przewlekły lęk i zaburzenia snu – tak wygląda rzeczywistość około 1500 Polaków, którzy codziennie zmagają się z astmą ciężką. Najcięższa postać astmy to poważne powikłania utrudniające normalne funkcjonowanie i najgorsze rokowania. Zdiagnozowanie tej choroby równa się najczęściej z koniecznością przewartościowania swojego życia i ograniczeniem aktywności życiowej.
Jest jedną z podstawowych czynności organizmu, tak natrualną i potrzebną, że nie zwracamy na nią uwagi, niesłusznie - oddech ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym nasze samopoczucie. Przejrzyj listę faktów dotyczących oddychania, które mogą cię zaskoczyć.
Nasze samopoczucie zależy od jakości powietrza, którym cały czas oddychamy. W ramach akcji pisania „Listów dla Ziemi", dziadkowie wraz z wnukami mogą zadbać o czystość powietrza.
Robimy to średnio 18 razy na minutę, 1 080 razy na godzinę i ponad 25 tys. razy w ciągu doby. Oddychanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych, jednak rzadko jesteśmy jej świadomi. Oddech może działać na nas uspokajająco lub pobudzająco, dlatego też inaczej oddychamy podczas wysiłku fizycznego, a inaczej, kiedy chcemy się zrelaksować. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej" ma na celu uświadomić Polakom, jak ważne jest prawidłowe oddychanie i jak może ono wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne, jak i na psychiczne samopoczucie
Proces oddychania stanowi podstawową funkcję organizmu ludzkiego. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym oddycha. Azot, tlen, argon, neon, hel, krypton i ksenon – to najważniejsze gazy wchodzące w skład powietrza atmosferycznego. Do tego dochodzi jeszcze dwutlenek węgla, metan, wodór, podtlenek azotu, ozon czy dwutlenek siarki. Rzeczywisty skład powietrza jest bogatszy o elementy wytworzone przez człowieka. Naskórek, włosy, włókna ubrań, tekstylia z mebli i ścian, okruszki z pieczywa, ziemia, pleśń, roztocza, bakterie - to zaledwie krótkie streszczenie tego, co z każdym oddechem trafia do naszych płuc...
Weź powolny, głęboki wdech, a następnie spokojny, miarowy wydech. OK, gratulacje, właśnie zrobiłeś/aś swój pierwszy krok - albo oddech - w kierunku znalezienia naturalnego środka na ulgę w bólu.