Coraz więcej osób ma świadomość, że aby cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata, należy dbać o siebie i swoje zdrowie. To dlatego staramy się spędzać czas coraz aktywniej. Chcąc jak najdłużej zachować piękny wygląd skóry i włosów chętnie sięgamy po kosmetyki pielęgnacyjne. W trosce o serce i układ krążenia spacerujemy, gimnastykujemy się lub uprawiamy jogging. Jednocześnie, często zapominamy o naszych oczach, które również potrzebują uwagi i zainteresowania.
Trzeba przyznać, że ostatnie 50 lat w historii medycyny to znaczny postęp w leczeniu katarakty. Ale pierwsze zabiegi usunięcia tego schorzenia przeprowadzano już tysiące lat wcześniej. Jak wtedy wyglądały próby leczenia zaćmy i jaki postęp poczyniła okulistyka od tego czasu? Z pewnością znaczny. Ale nie od początku droga do sukcesu była usłana różami czy też – jak kto woli – udanymi operacjami na tak newralgicznym organie, jakim jest ludzkie oko.
Ewolucja nie przygotowała nas do nieustannego wpatrywania się w ekrany monitorów czy smartfonów – a do takich zachowań zmusza nas życie w XXI w. Ciągła praca „u boku” technologii zakorzeniła się w naszym stylu życia na tyle mocno, że bez problemu akceptujemy ją na wszystkich płaszczyznach życia, nawet jako element wychowywania dzieci. Czy zezwalanie dziecku na oglądanie bajek przed telewizorem czy tabletem w ciągu dnia to zawsze dobry pomysł?
Niemal połowa Polaków ma różnorodne problemy ze wzrokiem, w większości wynikajace z takich wad jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Wady te są szczególnie uciążliwe latem, kiedy rozpoczyna się sezon urlopów. Niezależnie czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.
Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. Mimo to w naszym społeczeństwie nadal brakuje wiedzy na temat tej choroby oraz jej leczenia. Polacy, w porównaniu do obywateli innych krajów, częściej mają błędne przekonania na temat zaćmy – co drugi uważa, że można jej zapobiec, a co dziesiąty próbowałby wyleczyć ją witaminami. Zwiększenie świadomości na temat istoty wczesnego diagnozowania i leczenia zaćmy oraz jej negatywnego wpływu na jakość życia, to cele kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”.
Co drugi Polak uważa, że zaćmie można zapobiec, a co dziesiąty próbowałby wyleczyć ją witaminami – to niepokojące wyniki badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Eksperci już teraz alarmują: Co druga osoba na świecie, która traci wzrok, ślepnie z powodu zaćmy a nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia.
Wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i relaksu. Bez względu na to czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.
Suchość i zaczerwienie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia to objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Oczy muszą bowiem podejmować duży wysiłek, aby wyraźnie widzieć wszystko, co wyświetla się na monitorach. Przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany zapominamy również o tym, że prawidłowe ich nawilżenie można utrzymać dzięki częstemu mruganiu – od 15 do 20 razy na minutę. By zapobiec cyfrowemu zmęczeniu wzroku, warto wykonywać proste ćwiczenia i stosować okulary z powłoką antyrefleksyjną o niebieskim kolorze bądź relaksacyjne soczewki kontaktowe.
Oczy są pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę. Dla kobiet są one jednym z najważniejszych elementów urody. Podczas codziennego makijażu trzeba mieć na uwadze, że skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. Ma zaledwie 0,5mm grubości, przez co jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Jest to też miejsce tworzenia się pierwszych zmarszczek, tzw. „kurzych łapek”. Zazwyczaj nie utrudniają wykonywania codziennych obowiązków, jednak wiotkość skóry powiek jest już poważnym problemem. Można jednak sobie z nim poradzić w jeden dzień.
Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia. Choruje na nią 65 mln osób na świecie, a w Polsce – 1 mln. Na operację zaćmy w Polsce czeka się średnio około 2 lat. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabieg komercyjny (ok. 15-17 tys. osób rocznie). Operacja wykonywana prywatnie pozwala nie tylko usunąć zaćmę, lecz także wszczepić soczewkę korygującą we współistniejącą wadę wzroku. Amerykańskie badania wskazują, że chirurgiczne usuwanie zaćmy wydłuża życie. Osoby, które poddały się zabiegowi, są też mniej narażone na niepełnosprawność.
Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE. Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych?
Zabieg usunięcia zaćmy to jedyny sposób na powrót wzroku do pełnej sprawności. Jednak wielu chorych wstrzymuje się przed nim z obawy przed bólem lub długotrwałą rekonwalescencją. Tymczasem operacja ta jest prosta, bezbolesna i co najważniejsze – efekty są „widoczne” już kilka dni po jej wykonaniu.
Wiosna to czas, kiedy kierowcy są szczególnie narażeni na oślepiające działanie promieni słonecznych. Najlepiej ochronią nas przed nimi właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Badania wykazały, że używanie takich okularów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w ciągu dnia, ale ma także wpływ na jazdę w nocy. Osoby, które nie chronią oczu w ciągu dnia mogą gorzej widzieć nocą.
W dzisiejszych czasach okulary stopniowo z nielubianego dodatku, noszonego z konieczności, stają się modnym elementem stylizacji. Coraz częściej nie tylko osoby z wadami wzroku dostrzegają potencjał opraw okularowych. Mogą one bowiem zarówno zdobić jak i maskować niedoskonałości urody. Aby osiągnąć pożądany efekt nie wystarczy jednak wybrać samej oprawy, kluczowe jest również dobranie odpowiednich soczewek okularowych.
Wady wzroku, długotrwała praca przy komputerze, różnego rodzaju alergie, a także niezależne od nas zanieczyszczenie środowiska i warunki atmosferyczne - ostre słońce, mróz czy wiatr są najczęstszymi powodami nadwrażliwości oczu. Objawia się ona między innymi poprzez łzawienie, pieczenie i szczypanie oka, a także nadmierne i długotrwałe mrużenie powiek powodowane zwiększoną reakcją na światło. Nie da się ukryć, że podrażnienie oczu jest uciążliwe i znacznie obniża komfort widzenia utrudniając funkcjonowanie zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, które pomogą rozwiązać problem i przyniosą ulgę wrażliwym oczom.