Według danych Światowej Organizacji Zdrowia zaćma stanowi najczęstszą przyczynę odwracalnej utraty wzroku na świecie. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ponad 65 milionów osób. O tym, czym jest zaćma, czy możemy się przed nią skutecznie ochronić i gdzie szukać fachowej pomocy, rozmawiamy z dr n. med. Justyną Badowską – okulistą.
Trwa czas letnich wyprzedaży. W obniżonych cenach można kupić także okulary przeciwsłoneczne. O czym warto pamiętać przy ich zakupie, aby nie uszkodzić wzroku?
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wymagającymi warunkami dla kierowców są upał, pełne słońce i bezchmurne niebo. Cieszymy się, że prognoza pogody nie zapowiada opadów, jednak rzadko myślimy o trudnościach, jakie mogą wynikać z letnich, słonecznych warunków panujących na drodze. Latem warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy komfort widzenia podczas prowadzenia samochodu i zadbać o prawidłową ochronę oczu korzystając z właściwie dobranych okularów.
Okres wakacyjny dla wielu Polaków kojarzy się z wypoczynkiem nad morzem. Jak powinny zaplanować taki wyjazd osoby z wadą wzroku? Lepiej spędzić urlop z okularami korekcyjnymi czy soczewkami kontaktowymi?
Soczewki kontaktowe to w wielu przypadkach bardzo komfortowe rozwiązanie. Na co powinniśmy zwracać uwagę i o czym powinniśmy wiedzieć, jeśli po raz pierwszy myślimy o wykorzystaniu tzw. „kontaktów”?
Jak wynika z badań, aż 83% Polaków przyznaje, że zdarza się im używać nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych bez filtra. Eksperci alarmują, że noszenie przyciemnianych soczewek bez wysokiej jakości filtrów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – do oczu dociera więcej szkodliwych promieni słonecznych niż bez okularów istotnie zwiększając ryzyko uszkodzenia wzroku.
Lato zbliża się wielkimi krokami, a my coraz częściej wystawiamy się na promieniowanie słoneczne – które dla naszych oczu może być bardzo niebezpieczne. Rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku są okulary fotochromowe lub okulary przeciwsłoneczne korygujące wady wzroku. Czym się różnią i w jaki sposób dokonać właściwego wyboru?
Jeżeli czujesz, że po całodniowym siedzeniu w pracy przed monitorem twój wzrok jest coraz słabszy, a oczy bolą i swędzą, to najpewniej doskwiera ci CSV, czyli syndrom widzenia komputerowego. Czym on jest i jak się przed nim chronić? Oprócz przybliżenia problemu poniżej dowiesz się wszystkiego o podstawowych zasadach higieny oka. Przy okazji podpowiemy też, jakie cechy powinien mieć monitor, żeby minimalizować zmęczenie wzroku.
Czerniak dotyczy tylko zmian skórnych? Nic bardziej mylnego! Często nie zdajemy sobie sprawy, że może występować także w gałce ocznej. Dowiedz się, jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać.
Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wielu osobom wydaje się, że samo przyciemnienie okularów jest wystarczającą ochroną przed słońcem i gwarancją bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego - lekkomyślne podejście do kwestii ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV może nas słono kosztować, gdyż źle dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą stać się przyczyną poważnych schorzeń narządu wzroku.
Aż 86% osób po czterdziestym roku życia deklaruje wyraźne problemy ze wzrokiem, co związane jest z prezbiopią. Jest to naturalny proces fizjologiczny zachodzący wraz z wiekiem i objawiający się stopniowym pogorszeniem widzenia, szczególnie na bliskie odległości. Niby nic dziwnego, ale… jeszcze 15 – 20 lat temu problem prezbiopii dotyczył w dużej mierze osób starszych, ponad sześćdziesięcioletnich. Dlaczego granica wieku, w którym zauważamy symptomy prezbiopii, tak się przesunęła? Okazuje się, że jedną z przyczyn tego zjawiska może być wydłużona praca w bliży przed ekranami komputerów.
Gotowe okulary, które od ręki można kupić w drogeriach, na stacjach paliw, czy targowiskach powinny być używane tylko jako rozwiązanie awaryjne. Szkła ze źle dobranymi parametrami mogą powodować rozdrażnienie, bóle głowy lub szybsze męczenie się.
Atakując nerw wzrokowy – bezpośrednie łącze miedzy okiem a mózgiem – jaskra może doprowadzić do ślepoty. Wraz z postępującym zanikiem nerwu wzrokowego stopniowo zmniejsza się pole widzenia. Niestety utrata wzroku może sięgnąć nawet 40% zanim chory zacznie zauważać problem. Rozpoczynający się 6 marca Światowy Tydzień Jaskry ma przypomnieć wszystkim o tej „cichej złodziejce wzroku” i zachęcić do kontrolnych badań wzroku, bo wcześnie wykryta jaskra może być skutecznie kontrolowana.
Na prezbiopię cierpi niemal 100 proc. osób po 40 roku życia. Prawie każda z nich odczuwa wyraźne pogorszenie wzroku, które nastąpiło wraz z wiekiem, a 86 proc. wiąże ten stan rzeczy z przekroczeniem progu 40 lat. Jednocześnie tylko co 10. badany słyszał o istnieniu prezbiopii.
Wizyta u lekarza – niezależnie od specjalizacji – to często dla wielu osób ostateczność. Zgłaszają się dopiero wówczas, gdy odczuwają znaczne pogorszenie samopoczucia czy też zauważą występowanie objawów i dolegliwości, które są uciążliwe, a wcześniej nie miały miejsca. Niestety czekanie, aż objawy zaczną naprawdę dokuczać to fundamentalny błąd – podstawą skutecznego leczenia jest bowiem profilaktyka i jak najwcześniejsza diagnoza. W okulistyce jest to szczególnie ważne. Wielu schorzeniom można zapobiec – trzeba jednak kontrolnie badać wzrok.