Zwyrodnienie plamki żółtej oraz retinopatia cukrzycowa to choroby oczu dotykające najczęściej starsze osoby. Być może eksperymenty, które naukowcy przeprowadzili na myszach pomogą w ich leczeniu.
Wiele osób wybiera się do lekarza dopiero po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Jedynym z najbardziej motywujących objawów jest ból.
Aż 80% pacjentów zgłaszających się do okulisty skarży się na problemy z nawilżeniem oraz zmęczeniem oczu. Za zły stan naszych oczu odpowiedzialne są warunki atmosferyczne oraz styl życia.
Częsty kontakt oczu ze słońcem, z komputerem, telewizorem i zanieczyszczonym środowiskiem powoduje ich przemęczenie. Aby do tego nie dopuścić oczom potrzebna jest luteina - substancja, której nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć.
Jest wiele czynników niekorzystnie wpływających na nasze oczy, możemy się jednak bronić przed ich podrażnieniem przestrzegając kilku zasad.
Zimą przed działaniem czynników atmosferycznych chronić powinniśmy nie tylko skórę, ale i oczy. Zmęczenie wzroku proteguje szybki zmierzch i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.
Skóra wokół oczu to szczególnie wrażliwa część twarzy, wymaga więc specjalnego traktowania.
Makijaż może dodać urody każdej kobiecie, o czym mogą świadczyć choćby „przemiany” prezentowane w gazetach czy poradnikowych programach telewizyjnych. Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko stan naszej skóry, ale także rysy, a nawet karnacja, z czasem należy więc zmienić swoje przyzwyczajenia „makijażowe”. Jak powinien wyglądać makijaż kobiety dojrzałej?
Oczy są bardzo wrażliwą częścią naszego ciała, na ich kondycję wpływa wiele czynników zewnętrznych. Czynniki te mogą powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, łzawienie, lub uczucie suchości.
Ponad połowa (51 proc.) Polaków deklaruje, że używa okularów przeciwsłonecznych. Takie okulary częściej noszą kobiety (56 proc.) niż mężczyźni (47 proc.) – wynika z badania OMNIMAS, zrealizowanego przez TNS OBOP.
Łzawienie oczu jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, łzy nawilżają spojówkę i rogówkę, stanowią ochronę narządu wzroku.
Jaskra to schorzenie oczu, które doprowadza do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przyczyną owej choroby jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, na co składa się szereg czynników. Na jaskrę cierpi około 67 milionów ludzi na całym świecie w tym ok. 700 tys. w Polsce, szacuje się, że aż 6 milionów w wyniku tej choroby jest całkowicie niewidomych.
Otyli ludzie są dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku, alarmuje najnowsze badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Raport sporządzony przez the Royal National Institute of the Blind (RNIB) ostrzega, iż miliony Brytyjczyków, zarówno dzieci jak i dorosłych, są zagrożone utratą wzroku z powodu chronicznej otyłości. W ich przypadku występuje zwiększone ryzyko pojawienia się jaskry i katarakty.
Żółte barwniki w warzywach takich jak kukurydza czy dynia mogą chronić kobiety przed utratą wzroku w wyniku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żczyli AMD (Age-related Macular Degeneration) - wynika z badań przeprowadzonych w University of Wisconsin.
"Jedz jabłko rano dla zdrowia i jedno wieczorem dla urody" - mówi stare przysłowie. Jeśli się do niego stosujemy i oprócz jabłka codziennie zjadamy banana i garść winogron - mamy ogromną szansę na uniknięcia groźnej choroby oczu - związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki czyli AMD (Age-related Macular Degeneration).