U prawie 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. Powstało nawet pojęcie, określające takie objawy. Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka.
Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas kiedy nasze oczy stają się zdrowsze. – Składniki świątecznego menu, zapobiegają powstawaniu wielu chorób oczu, takich jak kurza ślepota, zaćma czy zespół suchego oka – twierdzi dr Iwona Filipecka z Kliniki "Okulus" z Bielska-Białej.
Podczas 8-godzinnej pracy przed ekranem komputera, oczy wykonują około 30 tysięcy ruchów. Niestety, akurat ten rodzaj gimnastyki nie wpływa korzystnie stan naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, stanowi duże obciążenie dla mięśni oczu i może prowadzić do poważnych konsekwencji natury medycznej.
Mamy już dosyć długiej zimy i tęsknimy za wiosennymi barwami. Chętnie kupujemy nowe ubrania w pastelowych, świeżych kolorach. Zmieńmy też makijaż. W sklepach dostępne są już wiosenne kolekcje wielu kosmetycznych marek.
W mniejszych miejscowościach jak w dużych - kilkumiesięczne oczekiwanie. We Wrześni, w Centrum Medycznym Amika, spośród wszystkich specjalności, najdłużej czeka się właśnie na poradę okulistyczną. W tej chwili zresztą zapisów do okulisty nie ma w ogóle, oczywiście tych w ramach kontraktów z NFZ. Za to prywatnie można od razu, ale wizyta kosztuje 70 złotych.
Przebarwienia pod oczami to zazwyczaj jedynie defekt kosmetyczny, niekiedy jednak mogą stanowić objaw choroby. Sińce pod oczami mogą być konsekwencją braku snu, pracy przy komputerze i przemęczenia, często pojawiają się gdy przeżywamy długotrwały stres. Przebarwienia pod dolnymi powiekami mogą być też związane z paleniem papierosów, czasami stanowią skutek uboczny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Tendencja do pojawiania się tego typu przebarwień może być dziedziczna.
Ryby to ważny element naszej diety, naukowcy prowadzący badania na temat wpływu rybiego tłuszczu na nasze zdrowie dostarczają kolejnych powodów, dla których watro po nie sięgać.
Niewłaściwa dieta zawierająca zbyt mało witamin, cynku oraz luteiny i zeaksantyny może być przyczyną zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem i w następstwie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Z inicjatywy Stowarzyszenia AMD w dniach 6 maja - 12 czerwca trwać będzie ogólnopolska akcja informacyjna na temat zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) - nieuleczalnej choroby oczu, która w ostateczności może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Do przeprowadzenia akcji został zaadaptowany specjalny autobus, który w tym czasie pełni rolę swoistego laboratorium.
Choroby oczu to dolegliwości, które bardzo utrudniają życie, zdaniem amerykańskich naukowców mogą mieć też wpływ na jego długość.
Zwyrodnienie plamki żółtej oraz retinopatia cukrzycowa to choroby oczu dotykające najczęściej starsze osoby. Być może eksperymenty, które naukowcy przeprowadzili na myszach pomogą w ich leczeniu.
Wiele osób wybiera się do lekarza dopiero po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Jedynym z najbardziej motywujących objawów jest ból.
Aż 80% pacjentów zgłaszających się do okulisty skarży się na problemy z nawilżeniem oraz zmęczeniem oczu. Za zły stan naszych oczu odpowiedzialne są warunki atmosferyczne oraz styl życia.
Częsty kontakt oczu ze słońcem, z komputerem, telewizorem i zanieczyszczonym środowiskiem powoduje ich przemęczenie. Aby do tego nie dopuścić oczom potrzebna jest luteina - substancja, której nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć.
Jest wiele czynników niekorzystnie wpływających na nasze oczy, możemy się jednak bronić przed ich podrażnieniem przestrzegając kilku zasad.