Jesień i zima to nie tylko długie wieczory i chłodne dni, to również czas kiedy na straganach nie ma już tylu kolorowych, świeżych warzyw i owoców. Nasz organizm jednak wciąż potrzebuje witamin. Szczególnie nasze oczy, które jesienią i zimą są narażone na mróz, wiatr, odbijające się od śniegu ostre słońce, potrzebują właściwej diety.
Wraz z wiekiem organizm człowieka jest coraz bardziej podatny na wszelkiego rodzaju schorzenia. Szczególnie wrażliwym narządem są oczy. Jedną z chorób, na którą są one narażone, jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Jest to groźna choroba, która prowadzi do utraty prawidłowego widzenia centralnego.
Już w październiku w województwie lubuskim i w regionie poznańskim rusza trzeci etap kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok" skierowanej do osób po czterdziestym roku życia. W jej ramach, od 14 do 29 października, w wybranych salonach optycznych będzie można bezpłatnie zbadać ostrość wzroku i dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii.
Problemy z przeczytaniem sms-a, książki, czy rozkładu jazdy – nie ma się co oszukiwać, czeka to każdego z nas, bez względu na stan zdrowia. Starczowzroczność, czyli presbyopia jest naturalnym procesem starzenia się oka. Polega na stwardnieniu soczewki, która w młodości jest elastyczna i przezroczysta dzięki czemu dobrze widzimy na różne odległości. W pewnym wieku zaczynają się problemy od których nie da się uciec, ale można załagodzić skutki – mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus, specjalizująca się w chirurgii okulistycznej.
Spędzając długie godziny przed monitorem komputera, nasz wzrok jest narażony na zmęczenie, które objawia się łzawieniem, pieczeniem a nawet bólem. W skrajnych przypadkach prowadzi to do powstawania schorzeń oczu. Jak poradzić sobie z tym problemem, skoro coraz więcej czynności zawodowych wymaga wpatrywania się w ekran?
Zaćma, czyli katarakta, polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba zaczyna się od klasycznego pogorszenia widzenia. Nieleczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku! Jednak zanim do tego dojdzie niszczy naszą życiową aktywność. Utrudnia codzienne czynności, wykonywanie obowiązków zawodowych oraz cieszenie się czasem wolnym.
Nosząc okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtra, można sobie zaszkodzić bardziej niż nie zakładając ich wcale. Przyciemnione szkła powodują rozszerzanie źrenicy, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej niebezpiecznych promieni, których nic nie blokuje – przestrzega dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus.
Ludzie muszą zacząć dbać o swoje oczy! – biją na alarm okuliści. Jeśli nic się nie zmieni to, według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie całkowicie niewidomych. Szczególną uwagę na swój wzrok, nawet jeśli nie mają żadnych niepokojących objawów, powinni zwracać starsi ludzie.
Jeżeli oczy są zwierciadłem duszy, potrzebują odpowiedniej oprawy. Sińce, kurze łapki czy zmarszczki mimiczne z pewnością nie dodadzą nam uroku. W jaki sposób rozwiązać powyższe problemy?
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Coraz częściej problemy z zakresu eye-agingu pojawiają się dużo szybciej i dotykają nas wcześniej niż do tej pory określała to medycyna. Na pytania dotyczące starzenia się oczu, problemów z widzeniem i zmian, które pojawiają się wraz z wiekiem odpowiada lekarz okulista dr n. med. Alicji Dreksler-Tkacz z chorzowskiego szpitala Weiss Klinik.
U prawie 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. Powstało nawet pojęcie, określające takie objawy. Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka.
Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas kiedy nasze oczy stają się zdrowsze. – Składniki świątecznego menu, zapobiegają powstawaniu wielu chorób oczu, takich jak kurza ślepota, zaćma czy zespół suchego oka – twierdzi dr Iwona Filipecka z Kliniki "Okulus" z Bielska-Białej.
Podczas 8-godzinnej pracy przed ekranem komputera, oczy wykonują około 30 tysięcy ruchów. Niestety, akurat ten rodzaj gimnastyki nie wpływa korzystnie stan naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, stanowi duże obciążenie dla mięśni oczu i może prowadzić do poważnych konsekwencji natury medycznej.
Mamy już dosyć długiej zimy i tęsknimy za wiosennymi barwami. Chętnie kupujemy nowe ubrania w pastelowych, świeżych kolorach. Zmieńmy też makijaż. W sklepach dostępne są już wiosenne kolekcje wielu kosmetycznych marek.
W mniejszych miejscowościach jak w dużych - kilkumiesięczne oczekiwanie. We Wrześni, w Centrum Medycznym Amika, spośród wszystkich specjalności, najdłużej czeka się właśnie na poradę okulistyczną. W tej chwili zresztą zapisów do okulisty nie ma w ogóle, oczywiście tych w ramach kontraktów z NFZ. Za to prywatnie można od razu, ale wizyta kosztuje 70 złotych.