Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. Istotą tej choroby jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, prowadzący właśnie do uszkodzenia wspomnianego nerwu wzrokowego. Wzrost ciśnienia śródgałkowego może mieć jednak różne przyczyny. Choroba ta jest jednym z poważniejszych winowajców ślepoty. Na całym świecie choruje na jaskrę około 67 milionów ludzi, w tym w Polsce około 700 tys. Według ostrożnych szacunków jaskra odpowiada za całkowitą utratę wzroku u około 6 milionów żyjących obecnie na świecie osób.
Dlaczego gwiazdy zakładają wieczorem okulary przeciwsłoneczne? Nie zawsze jest to tylko ochrona przed natrętnymi flashami paparazzi. Ciemne okulary maskują także sińce, obrzęki, worki i zmarszczki pod oczami.
Zaćma to dolegliwość, z którą zmaga się około 800 tys. Polaków. Nieleczona nie tylko powoduje dyskomfort objawiający się spadkiem widzenia, ale może nawet prowadzić do utraty wzroku. Na szczęście to schorzenie da się skutecznie leczyć operacyjnie.
Cienie pod oczami, opisywane najczęściej jako "podkrążone oczy", są bardo często cechą genetycznie uwarunkowaną. Są one wynikiem braku poduszeczki tłuszczowej między skórą a kością oczodołu. Kolor siny spowodowany jest prześwitem naczyń usytuowanych na kości. Istnieje wprawdzie wiele sposobów, które doraźnie mogą pomóc rozwiązać ten problem, ale na pewno go nie zlikwidują.
Ponad 8 milionów ludzi na świecie całkowicie straciło wzrok z powodu późnego wykrycia jaskry. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Badanie dna oka, ocena pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to proste badanie, które mogą uratować nasz wzrok. W tym roku od 10 do 16 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Jaskry.
W najbliższych miesiącach wielu z nas będzie dojeżdżać i wracać z pracy przed świtem lub po zmroku. To szczególnie niebezpieczna sytuacja dla osób, które mają wadę wzroku, ale ją lekceważą lub nie zdają sobie sprawy z problemu. – Kierowcy z każdej grupy wiekowej stwarzają zagrożenie na drodze, jeśli mają nieskorygowaną wadę wzroku lub brak widzenia przestrzennego, w szczególności po zmroku – przestrzega okulistka dr Iwona Filipecka.
Zaczerwienienie, suchość oczu lub „piasek" pod powiekami zwykle są efektem długotrwałego wytężania wzroku. Jednak mogą to być także symptomy poważniejszych dolegliwości. Z chorobami oczu lepiej nie żartować, dlatego zamiast liczyć na to, że „samo przejdzie", warto odwiedzić okulistę.
Coraz krótsze dni, słońce rzadko wychodzące zza chmur, sztuczne oświetlenie. Tak wygląda codzienność, zaczynającej się właśnie jesienno-zimowej aury. Okres ten nie należy do najprzyjemniejszych. Ponadto długie godziny pracy w takich warunkach bywają wyjątkowo męczące dla oczu. O tym, co powinno się znaleźć w naszej diecie, abyśmy mogli je chronić, mówi okulista Renata Makuc.
Klub Familia 65+ zainaugurował akcję „Oczy są zwierciadłem duszy". Celem przedsięwzięcia jest stworzenie kolażu składającego się ze zdjęć oczu Seniorów, który zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Projekt mogą wesprzeć osoby w wieku emerytalnym biorący udział w wydarzeniach skierowanych dla ludzi starszych organizowanych na terenie całej Polski.
Z uwagi na coraz większą średnią długość życia ludności w Europie, naukowcy spodziewają się, że w następnych latach liczba osób dotkniętych chorobami wynikającymi ze starzenia się, takimi jak choroba Alzheimera, znacząco wzrośnie. W tym kontekście lepsze poznanie tych chorób i ich wczesna diagnoza mają priorytetowe znaczenie. Nowe badanie, przeprowadzone pod kierunkiem brytyjskiego Uniwersytetu w Lancaster we współpracy z Royal Preston Hospital (fundacją Lancashire Teaching Hospitals NHS) i opublikowane na łamach Journal of the American Aging Association, dowodzi, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mają trudności z przejściem pewnego testu śledzenia ruchu gałek ocznych.
Prędzej czy później dotyka ona każdego. Pojawia się około 40.roku życia i nie można jej zaradzić. Presbiopia, czyli utrata dobrego widzenia tego co znajduje się blisko oczu, to problem nawet najzdrowszego i najaktywniejszego 40-latka.
Podczas wakacyjnego wyjazdu spędzamy wiele czasu na słońcu i w wodzie - morskiej i chlorowanej. Czynniki te niestety mogą zaszkodzić naszym oczom. Warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, żeby długo oczekiwany wakacyjny wyjazd nie zamienił się w traumę z powodu problemów ze wzrokiem. Szczególnie dotyczy to osób, które noszą soczewki kontaktowe.
Zła dieta, zanieczyszczenie środowiska, działanie słońca czy promieniowanie wytwarzane przez monitory mają ogromny wpływ na kondycję naszych oczu. Z wiekiem wzrok ulega osłabieniu jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce i pielęgnacji możemy spowolnić tempo pogarszania się widzenia.
Niestrawność, pieczenie oczu, ból głowy, pleców czy opuchnięte nogi to dolegliwości, które są codziennością dla wielu pracowników biurowych. Godziny spędzane w pozycji siedzącej, praca przed ekranem komputera i nieregularnie spożywane posiłki nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dopadły nas „choroby zza biurka”?
Nawet krótka praca przed komputerowym monitorem może powodować u wrażliwych osób odczuwanie takich dolegliwości jak podwójne widzenie, pieczenie, kłucie, ucisk, ból, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a nawet powstawanie przemijającej krótkowzroczności. Takie zaburzenia mogą być spowodowane zarówno ograniczeniem typowych czynności wzroku, jak i nie przestrzegania zasad ergonomii dla stanowisk komputerowych.