W XIX i XX wieku obserwowaliśmy znaczący wzrost oczekiwanej długości życia dzięki zdrowszej diecie, postępowi medycyny i wielu innym ulepszeniom w jakości życia. Jednak po niemal podwojeniu się długości w ciągu XX wieku, tempo wzrostu znacznie zwolniło w ostatnich trzech dekadach.
Jak wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Leverhulme Centre for Demographic Science w Oksfordzie, pandemia Covid-19 spowodowała spadek średniej długości życia w Europie nienotowany od czasów II wojny światowej i był większy niż ten obserwowany po rozpadzie bloku wschodniego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Globalnie sprawdzono, w jaki sposób równość płci może mieć związek ze średnią długością życia. Okazało się, że równość przekłada się na to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni żyją dłużej.
Postęp w medycynie, odmienny sposób życia, większa świadomość dotycząca zdrowia, to wszystko sprawia, że zmienia się sposób, w jaki demografowie badają starzenie się populacji.
Wiele osób marzy o wygodnym życiu w seniorskich latach. Jak się jednak okazuje, starsi Europejczycy, a szczególnie kobiety, nierzadko nie potrafią odpowiednio oszacować, ile lat mają jeszcze przed sobą, a to może prowadzić do kosztownych decyzji związanych z planowaniem sposobu spędzenia starości.
Statystyki z USA pokazują, że od 2010 roku w przypadku ludzi bez wyższego wykształcenia wskaźnik śmiertelności wzrósł.
Objawy oddechowe mogą być markerami chorób przewlekłych i ryzyka śmierci, mówią australijscy badacze. Uczeni postanowili określić dalszą oczekiwaną długość życia ludzi starszych z objawami oddechowymi, wykorzystując do tego dane z Australian Longitudinal Study of Aging (ALSA).
Im dłużej się uczysz, tym dłużej żyjesz. Dobre wykształcenie daje większe szanse na długowieczność.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca