Na kredyt, za gotówkę, dla siebie lub jako inwestycję – ostatnie dane z rynku mieszkaniowego pokazują wzrost sprzedaży nowych domów i mieszkań od deweloperów. Zakup lokum to zazwyczaj największy wydatek w życiu. Pożar, żywioły, a nawet włamanie mogą spowodować znaczące szkody. Mimo, że z każdym rokiem liczba Polaków kupujących ubezpieczenia majątkowe sukcesywnie wzrasta, to i tak niespełna połowa nieruchomości w Polsce nadal nie jest ubezpieczona.
Czym jest ubezpieczenie OC? W jakich sytuacjach poszkodowana przez nas osoba może żądać zadośćuczynienia lub odszkodowania? Czy małoletni, który nie ukończył lat trzynastu odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody? Czy umową ubezpieczenia OC w życiu prywatnym możemy objąć również opiekunkę do dzieci lub pomoc domową? Kiedy mówimy o czynie popełnionym umyślnie, a kiedy o rażącym niedbalstwie, które może być przyczyną szkody?
W I półroczu 2015 r. Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał 7564 pisemne skargi zgłaszane w indywidualnych sprawach z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Dla porównania, w I półroczu 2014 r. odnotowano 7960 skarg – co oznacza, iż nastąpił spadek liczby spraw o 5 proc. W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych nie oznacza to jednak, że sytuacja na rynku ubezpieczeniowym poprawiła się.
Jednym z powodów trafiania przez Polaków na listy dłużników są nieopłacone składki ubezpieczeniowe. Problem ten wynika z braków w edukacji ubezpieczeniowej, ale także bardzo często ze zwykłej nieuwagi. Zdecydowana większość zaległości dotyczy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.
Ubezpieczenia, które oferują swoim klientom biura podróży okazują się najczęściej niewystarczające. Podstawowy pakiet pokrywa koszty leczenia, może jednak okazać się za mały, jeśli konieczna będzie długotrwała hospitalizacja. W skrajnych przypadkach rachunek z zagranicznego szpitala może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.