Zatorowość płucna, czyli zaburzenie spowodowane zakrzepami krwi w płucach (często wynikające z zakrzepicy żył głębokich), nierzadko jest śmiertelna. Co roku z jej powodu umierają setki tysięcy ludzi.
Kiedy nasze ciało doznaje urazów lub zmaga się z infekcjami, aktywuje mechanizmy obronne. Sprawia, że komórki zaczynają działać tak, by pozbyć się zagrożeń. Ten proces powoduje stan zapalny, który często objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Na krótką metę jest on oznaką gojenia się organizmu, niezależnie od tego, chodzi o otarcie kolana, czy przeziębienie. Jeśli jednak stan zapalny utrzymuje się dłużej, zagraża organizmowi i prowadzi do wielu chorób. Sprawdź, jakie są jego oznaki.
Osoby z subkliniczną niedoczynnością tarczycy (czyli łagodną niedoczynnością tarczycy, którą można wykryć tylko za pomocą badania krwi) są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój niewydolności serca w porównaniu z ludźmi o prawidłowej pracy tarczycy.
Przyjmowanie popularnych leków na zgagę przez dłuższy czas wiąże się z poważnymi problemami z nerkami, w tym niewydolnością tych organów. Nagłe wystąpienie takich kłopotów często skłania lekarzy, aby zaprzestać stosowania u pacjentów tak zwanych inhibitorów pompy protonowej (IPP).
Alkohol ma związek z wieloma różnymi chorobami. Okazuje się, że wśród nich są także alergie.
„Worki" pod oczami, czyli zasinienie i obrzęki skóry, sprawiają, że wyglądamy znacznie mniej korzystnie. Zobacz, dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć.
Organizm w różnoraki sposób pokazuje, że zmaga się z jakimiś dolegliwościami. Problemy sercowo-naczyniowe na kilka sposobów moga mieć odzwierciedlenie na naszej skórze. Sprawdź, czy dotyczą Cię te objawy.
Stany zapalne stawów raczej zniechęcają do podjęcia wysiłku fizycznego, ale regularne treningi pomagają osłabić objawy choroby. Skuteczny w tym zakresie jest m. in. energiczny spacer.
Zakrzepica żył to poważna choroba, która polega na powstawaniu zakrzepów w żyłach znajdujących się głęboko w organizmie. Takie skrzepy zazwyczaj tworzą się w udzie lub podudziu, ale mogą również rozwinąć się w innych cześciach ciała. Choroba zagraża życiu, warto więc poznać jej objawy i natychmiast udać się do lekarza w przypadku ich dostrzeżenia.
Kiedy temperatury są coraz wyższe wiele osób, w szczególności kobiet, zmaga się z kłopotliwym puchnięciem nóg i stóp. Oznacza to, że nasz organizm ma problem z krążeniem płynów ustrojowych. Na takie efekty upałów najbardziej narażone są osoby z nadczynnością tarczycy oraz nadciśnieniem.
Wysoka temperatura w lecie sprzyja nasileniu się żylaków i obrzęków - dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną. Są one nie tylko problemem zdrowotnym, ale i estetycznym, gdyż w lecie nasze nogi są widoczne dla każdego. Dolegliwościom tym można skutecznie zapobiegać za pomocą kompresjoterapii, która polega na zastosowaniu właściwego, stopniowanego ucisku kończyn.
Pacjenci, którzy mają za sobą niewydolność serca, powinni być bardzo ostrożni przy zażywaniu tabletek nasennych. Cechują się znacząco wyższym ryzykiem hospitalizacji, a nawet śmierci po przyjęciu takich leków.
Abuta (Abutta officinali, Cissampelos pareira) jest drzewem osiągającym do 6 metrów, rośnie w dorzeczu Amazonki i innych tropikalnych rejonach świata. W Ameryce Południowej jest stosowana przede wszystkim w leczeniu różnych dolegliwości kobiecych. W niektórych częściach świata, zioło rekomenduje się w celu obniżenia gorączki oraz zmniejszenia stanu zapalnego i bólu. W Stanach Zjednoczonych abuta jest używana głównie do złagodzenia dolegliwości układu rozrodczego, takich jak skurcze menstruacyjne.
Przyjemność płynącą z letniej przygody na łonie natury często skutecznie zakłócają nam mali intruzi - komary. Szczególnie dużo jest ich na terenach wilgotnych, w pobliżu jezior, stawów i rzek, a gdy aura temu sprzyja - także w lasach, parkach i na osiedlowych deptakach.
Nadejście lata sprawia, że chętnie spędzamy wolny czas aktywnie. Pragniemy wykorzystać każdy słoneczny dzień, rzucając się w wir różnych dyscyplin sportowych. Niestety, taka sezonowa aktywność ma też i swoje minusy.