Większość ludzi doświadcza przynajmniej częściowego przytępienia zmysłów wraz z wiekiem: mrużą oczy wpatrując się w ekran, szukają mocniejszych smaków i umykają im fragmenty rozmów. Naukowcy z University of Chicago Medicine badają, w jaki sposób te zmiany są więcej niż niedogodnością i pogarszają ogólny stan zdrowia psychicznego osób starszych.
Warto aktywnie gospodarować i planować swój czas wolny, aby zapewnić sobie szczęśliwą i satysfakcjonującą emeryturę, radzi Wei-Ching Wanga z Uniwersytetu I-Shou na Tajwanie.
Osoby, które łatwo się nudzą, frustrują lub są niecierpliwe, są bardziej skłonne do skubania skóry i innych powtarzających się zachowań skoncentrowanych na ciele - mówią badacze z Uniwersytetu w Montrealu.
Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji może poprawić nastrój, zmniejszyć negatywne emocje i osłabić nudę związaną z przebywaniem w izolacji.
Nuda może uczynić nas bardziej kreatywnymi, a także daje kilka innych korzyści. Nie warto więc jej unikać za wszelką cenę, uważają psychologowie.
Nuda nie zawsze musi oznaczać czas stracony i bezproduktywny, może mieć także pozytywne znaczenie. Muzeum w Wilanowie zaprasza wszystkich odczuwających silną potrzebę odpoczynku i chwilowego niezajmowania się niczym na letnie Dni Nudy. Organizatorzy chcą zmienić postrzeganie muzeum jako instytucji nudnej, która nie ma wiele do zaoferowania współczesnemu odbiorcy.
Marc Boudot, twórca urządzenia muzycznego dla osób w podeszłym wieku, podjął współpracę z krajową grupą gerontologów, by znaleźć środki walki z nudą wśród ludzi starszych. Francuski projekt jest w toku.
Anthony Hopkins nie utrzymuje kontaktów towarzyskich z innymi aktorami. Gwiazdor zdradził, że koledzy z branży są "najgorszymi nudziarzami".
Kto to jest emeryt? Osoba, zmagająca się z dylematem: położyć się spać wcześniej, aby nie nudzić się przez cały wieczór, czy pójść spać przed północą, aby nie nudzić się do rana. W tym prześmiewczym obrazku, niestety, jest sporo prawdy.