15 stycznia odbędzie się uroczysta premiera kalendarza „Dbamy o Nasze Życie!” przygotowanego w ramach kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. W kalendarzu na 2009 rok pojawi się 12 znanych Polek, które wraz ze swoimi przyjaciółkami przypominają nie tylko o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, ale także zwracają uwagę na naszą odpowiedzialność za zdrowie bliskich i przyjaciół.
Czy w Polsce mamy do czynienia z epidemią otyłości? Trudno na tak postawione pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, tym bardziej, że nie dysponujemy najświeższymi, wiarygodnymi źródłami informacji. Skoro zatem nie jesteśmy pewni, to może warto zadać sobie pytanie: czy grozi nam epidemia otyłości? Wiele wskazuje na to, że tak.
Modna kolekcja „Cała Ja!” - YES Charms Collection wzbogaciła się o nową srebrną zawieszkę w formie „Różowej wstążeczki”, która jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.
W niektórych przychodniach w Łodzi pojawiły się ostrzeżenia przed stosowaniem preparatów zawierających wyciąg z huby. Jest ona reklamowana jako specyfik posiadający działanie antynowotworowe, podczas gdy tak naprawdę może spowodować martwicę wątroby i śmierć – pisze dziennik Polska.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie działań zapewniających osobom dorosłym odpowiednie standardy postępowania z zakresu opieki paliatywno – hospicyjnej. Chodzi tu głównie o wyeliminowanie dyskryminacji wobec pacjentów umierających z powodu innych schorzeń niż nowotwory.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat skali zjawiska samobójstw popełnianych przez pacjentów w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych na rzecz zapewnienia hospitalizowanym chorym bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie. Prośba rzecznika jest bezpośrednio związana z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami samobójczych zgonów pacjentów przebywających w szpitalach.
Polki nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo niepokojące zjawisko zwłaszcza, że w przypadku chorób nowotworowych wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szanse na udane leczenie.
Jest wiele chorób, których nie możemy przewidzieć a co za tym idzie nie możemy im przeciwdziałać. Są jednak i te takie, których możemy uniknąć, wystarczy tylko zmienić niektóre przyzwyczajenia.
Gorzka czekolada potrafi uwieść smakiem. Mało kto jest odporny na jej wdzięki. Francuzi zwykli mawiać, że dziewięć osób na dziesięć przyznaje, że uwielbia czekoladę, jednak ta dziesiąta nie mówi prawdy.
Amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że adrenalina, którą nasz organizm wydziela w czasie stresu uodparnia komórki nowotworowe na działanie terapii. Wyniki badań, opublikowane w „Journal of Biological Chemistry” jednoznacznie informują, że silne zdenerwowanie obniża skuteczność leczenia raka.
Jeśli dalsze badania potwierdzą odkrycie amerykańskich naukowców być może, już wkrótce będziemy potrafili przeciwdziałać czterem najczęstszym przyczynom śmierci: wylewom, cukrzycy, nowotworom, i chorobom serca. Profesor Norman Hollenberg, obserwujący Indian z Panamy stwierdził, iż choroby, które tak często nękają członków cywilizowanych społeczeństw występowały rzadziej niż u 1 na 10 przedstawicieli plemienia.
21 marca przy Wrocławskiej Akademii Medycznej powstał ośrodek wyposażony w nowoczesny sprzęt do diagnostyki nowotworowej. PET-CT to najnowsze urządzenie umożliwiające wczesną diagnozę nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Na polskim rynku pojawiła się seria kosmetyków przeznaczona do pielęgnacji skóry po naświetlaniach promieniami X. Jest bardzo skuteczna dzięki zastosowaniu kwasu foliowego stymulującego podziały i regenerację zdrowych komórek skóry oraz chroniącego DNA komórek skóry przed promieniowaniem X i UV.
To, że należy jeść warzywa, słyszał od rodziców chyba każdy z nas. Rzadko jednak zadajemy sobie tyle trudu, by dowiedzieć się jakie w istocie spełniają funkcje i czego są źródłem. Większość warzyw zawiera dużą ilość wody i włóknika, jednocześnie odznaczając się niską kalorycznością. Wykryto w nich również substancje nazwane phytochemicals, które mają wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu.
Niedobory selenu nie tylko zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów, choroby wieńcowej, zaćmy czy AMD ale też znacznie zwiększają podatność organizmu na grypę. Aby uniknąć zachorowania w okresie jesienno-zimowym, należy spożyać produkty bogate w ten pierwiastek.