Najsilniejszą bronią kobiecą w walce z rakiem piersi jest wiedza. Wiedza na temat choroby - poczynając od możliwości wczesnego jej wykrywania, a kończąc na świadomym udziale pacjentki w procesie leczenia. Wiem to dzisiaj, ale kiedy zachorowałam 20 lat temu, nie byłam świadoma możliwości samobadania i dostępności do programów profilaktycznych.
Nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich 40 lat stały się jednym z głównych problemów zdrowotnych w Polsce, szczególnie w populacji kobiet, gdzie obecnie wśród młodych kobiet (20-44 lat) 31% zgonów wynika z chorób nowotworowych, a wśród kobiet w średnim wieku (44-64 lat) 47%.
W nadchodzących latach nastąpi znaczący przyrost liczby osób w starszym wieku - już w 2020 roku liczba osób powyżej 65 r. ż. wzrośnie z niecałych 14 do ponad 18 proc. Równocześnie wzrośnie także liczba chorób charakterystycznych dla starzejącej się populacji. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów, z którymi będzie zmagać się aż 534 tys. Polaków. Gwałtownie zwiększy się też liczba kobiet żyjących z rakiem piersi osiągając 55 tys. Ze względu na te zmiany ruszyła druga edycja Kampanii „Rozmowy o czasie", mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na standardy leczenia osób starszych chorych na nowotwory w Polsce.