Jak wynika z sondy przeprowadzonej na stronie www.rak-prostaty.pl większość osób odwiedzających ten program uważa, że badania profilaktyczne na obecność nowotworu prostaty mężczyźni powinni rozpoczynać od 30. i 40. roku życia - takiej odpowiedzi udzieliło 72% biorących udział w ankiecie.
72 - letnia Hanna Niewiadomska z Gdańska domaga się od swego pracodawcy odszkodowania za utracone zdrowie. Pani Hanna zachorowała na raka płuca, choć sama nigdy nie paliła, ale przez wiele lat była tzw. biernym palaczem - pisze Dziennik Bałtycki.
21 stycznia w Rzeszowie odbyła się uroczysta inauguracja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich „Rak to nie wyrok" w województwie podkarpackim. Honorowy patronat nad akcją w regionie podkarpackim objął Zygmunt Cholewiński, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
U otyłych kobiet ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest znacznie wyższe niż u tych, które nie mają problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi – ostrzegają onkolodzy z amerykańskiego National Cancer Institute.
W województwie pomorskim rozpoczęła się akcja „Zbadaj swoje płuca”, która jest częścią Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca. Program skierowany jest do mieszkańców województwa pomorskiego z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca: osób w wieku 50 - 75 lat, palących papierosy co najmniej 20 lat.
Ruszyła nowa kampania promująca badania profilaktyczne, dzięki którym dostatecznie wcześnie można wykryć raka piersi i podjąć skuteczne leczenie. Akcja pod hasłem „Uratuj kobietę” ma zachęcić do przekonywania swoich sióstr, mam, babć, aby pokonały lęk i poddały się badaniom.
Na początku listopada w Warszawie odbyła się trzecia już aukcja charytatywna „Ziarno sztuki - ogród nadziei” zorganizowana przez Fundację Psychoonkologii „Ogród nadziei”. Ze sprzedaży 133 prac wykonanych przez polskich i zagranicznych artystów Fundacja pozyskała 66 tysięcy złotych.
Rozpoczęła się kolejna, internetowa zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, zbliżający się Finał poprzedza start serwisu Aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (www.aukcje.wosp.org.pl). Platforma pozwoli na przeprowadzenia zbiórki trwającej ponad 2 miesiące.
Naukowcy z Bristol University zakończyli pierwsze testy nad nowym urządzeniem wykrywającym raka piersi. Jest to radar, który początkowo zaprojektowany był do wykrywania min przeciwpiechotnych.
Jak szacują eksperci, na vulvodynię cierpi około 16% kobiet. Dotychczas choroba ta rzadko była diagnozowana, obecnie naukowcy dysponują dowodami, że powoduje ona intensywny, przewlekły ból i/lub niemożność współżycia płciowego.
Migrenowe bóle głowy – choć bardzo uciążliwe – mogą jednak przynosić korzyści. Jak wynika z badań amarykańskich naukowców kobiety, które regularnie cierpią na migreny, są mniej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi - pisze „Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.
Zakrzepica żył głębokich – tak brzmi pełna nazwa opisywanej choroby – jest przyczyną śmierci około 50 tysięcy Polaków rocznie, znaczna ich część to osoby starsze.
Patrick Swayze przyznał, że walka z nowotworem to "piekło na kółkach". Aktor, u którego na początku roku zdiagnozowano raka trzustki, najchętniej wymazałby z pamięci chemioterapię.
To prawdziwy przełom, uważają naukowcy – lek, który miał być stosowany w terapii nowotworów, daje nadzieję na skuteczne leczenie pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane.
Z inicjatywy Fundacji Urszuli Jaworskiej, w dniu 20 października 2008r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Międzynarodowy Tydzień Świadomości Nowotworów Mózgu. Polska należy do krajów europejskich o wysokim ryzyku zachorowania na ten nowotwór. Nowotwory złośliwe mózgu stanowią w naszym kraju około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe i około 3% zgonów nowotworowych.