Po leczeniu raka piersi wiele kobiet cierpi na uderzenia gorąca i nocne poty, ale psychoterapia może pomóc złagodzić te objawy, twierdzą brytyjscy uczeni.
Dziś obchodzimy Dzień Walki z Rakiem. Choroba stanowi drugą na liscie przyczyn zgonów w naszym kraju. Co roku w Polsce diagnozuje się ponad 120 tysięcy nowotworów, a z ich powodu umiera niemal 100 tysięcy ludzi.
Chorzy na raka w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażeni niż młodsi chorzy na nieodżywienie, stwierdzili uczeni na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego (the American Society for Parenteral and Enteral Nutrition) w Orlando na Florydzie.
Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 8000 przypadków chłoniaków. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyczy osób po 60 roku życia. Dzień Babci i Dzień Dziadka są dobrą okazją do zwrócenia uwagi na zdrowie najbliższych.
Nowy rok to nowy początek, więc to, czego dotychczas nie udało się dokonać, można nowo umieścić w grafiku. Może tym razem się powiedzie. Metoda regularnych, choć drobnych zmian jest obiecująca. Eksperci podpowiadają, jak cieszyć się dobrym zdrowiem i zgrabną sylwetką w 2012 i kolejnych latach.
Pomimo choroby Tony Iommi nie zamierza przerwać prac nad nowym albumem Black Sabbath. U 63-letniego gitarzysty zdiagnozowano chłoniaka - nowotwór złośliwy układu chłonnego. Nie wpłynęło to jednak na muzyczne plany artysty.
Zwiększająca się liczba zachorowań na czerniaka, brak świadomości związanej z profilaktyką oraz brak dostępu do nowych terapii – to najważniejsze zagadnienia, z jakimi należy uporać się w walce z najgroźniejszym nowotworem skóry. Takie wnioski płyną ze spotkania Rady Naukowej Akademii Czerniaka z przedstawicielami instytucji ochrony zdrowia, które odbyło się w Warszawie.
Jad węża może być wykorzystywany do opracowania leku na raka, mówią naukowcy z Hong Kongu. Testy białka pochodzącego z jadu grzechotnika wykazały, może ono zmniejszyć rozmiar guzów jelita grubego u myszy nawet o 28% w ciągu miesiąca.
Bazylia powszechnie kojarzy się ze smacznym pesto, ale może mieć także zastosowanie medyczne. Przykładowo, aplikowana miejscowo pomaga złagodzić ukąszenia owadów.
Zespoły mielodysplastyczne (MDS) są stosunkowo niedawno wyodrębnioną kategorią chorób nowotworowych krwi. Rocznie zachorowuje na nie w Polsce ok. 2.000 osób. MDS są schorzeniami trudnymi do rozpoznania i mają wiele podtypów. Oprócz najnowocześniejszych leków, jednym z warunków skutecznej terapii nowotworowej, jest także ścisła współpraca lekarza z pacjentem. Dlatego tak dużego znaczenia nabiera edukacja społeczeństwa na temat nowotworów i metod ich leczenia. Dzięki temu bardziej wyedukowani pacjenci mogą stać się świadomymi uczestnikami własnego procesu terapeutycznego, co zwiększa ich szansę na dłuższe przeżycie a nawet wyleczenie.
Choroba nowotworowa jest jednym z największych problemów naszych czasów. Osoba chora przeżywa ból, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Taki stan powoduje apatię, zniechęcenie oraz utratę sił i chęci do walki z chorobą. Przewlekła choroba oraz towarzysząca jej często niechęć do jedzenia powodują zużywanie zgromadzonych w ustroju rezerw energetycznych. W efekcie dochodzi do ogólnego osłabienia, a często nawet wyniszczenia organizmu, co bardzo obniża odporność osoby chorej i ujemnie wpływa na efekty leczenia.
Jeszcze do niedawna szpiczak mnogi uznawany był za chorobę śmiertelną. W ostatnich latach w leczeniu tego nowotworu nastąpił ogromny przełom. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków, u części chorych można przedłużyć życie o 10, a nawet więcej lat. Zastosowanie nowych metod terapeutycznych w leczeniu chorych na szpiczaka mnogiego sprawia, że nowotwór ten staje się chorobą przewlekłą.
Ludzie, którzy starają się zachować zdrowe serce, mają większe szanse powstrzymać także rozwój nowotworów.
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...