Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, z jakimi kosztami wiąże się diagnoza: nowotwór. Co czwarty sądzi, że na leczenie potrzebowałby ok. 1 tys. zł – wynika z badania Nationale-Nederlanden. Mimo niedoszacowania tych kosztów większość badanych i tak jest przekonana, że nie poradziłaby sobie finansowo z takim problemem.
Jeśli palisz papierosy, nie łudź się, że ilościowe ich ograniczenie pozowoli ci zachować zdrowie. Wypalanie już jednego papierosa dziennie zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.
Mielofibroza (włóknienie szpiku kostnego) to rzadki nowotwór krwi, na który w Polsce cierpi około 1000 osób. Głównymi objawami choroby są powiększona śledziona i wątroba, niedokrwistość, nocne poty czy utrata wagi. Wyniszczające objawy chorobowe znacząco obniżają jakość życia pacjentów z mielofibrozą.
Nowotwory złośliwe stanową drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Radzimy sobie z ich leczeniem gorzej niż inne państwa UE. Każdego roku z powodu raka umiera w Polsce około 95 tys. osób. Z analizy wskaźników pięcioletnich przeżyć pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową wynika, że Polska należy do krajów, których systemy ochrony zdrowia gorzej radzą sobie z pacjentami onkologicznymi niż większość państw UE. NIK zorganizowała panel ekspertów poświęcony kluczowym problemom służby zdrowia w walce z rakiem.
W chromosmie Y zapisana jest informacja o sznasach na długowieczność, bo wskazuje na ryzyko rozwoju raka, twierdzą uczeni z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.
Ponad jeden na 20 nowotworów na całym świecie jest wywoływany obecnością cukrzycy i wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI).
Z nowych badań wynika, że witamina D może zapobiec rozwojowi chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Podejrzenie choroby nowotworowej jest bolesnym ciosem. Niezależnie od tego, czy dotyka ono bezpośrednio nas samych, czy też naszych bliskich, spanikowani próbujemy szukać pomocy i szybkiej odpowiedzi na pytanie – jestem chora/chory? Często w pierwszych chwilach czujemy się zagubieni, nie wiemy co robić, czego się spodziewać, jak będzie przebiegał sam proces diagnozy oraz ewentualnego leczenia.
Pamiętaj o dołączaniu produktów z kwasami omega-3 do diety. Dzięki nim ochronisz swój wzrok.
Rowery miejskie święcą triumfy w polskich miastach. Co ciekawe, takie rozwiązanie komunikacyjne przyjęło się nie tylko w takich ośrodkach, jak Warszawa, Poznań, Kraków, czy Łódź, ale i w mniejszych miastach, jak Kalisz czy Kołobrzeg. I słusznie, bo dojeżdżanie do pracy, szkoły czy do sklepu rowerem daje ważne prozdrowotne korzyści - może pomóc uchronić się przed różnymi chorobami.
Starszy wiek wiąże się z większą zapadalnością na wiele chorób. Jednym ze schorzeń, które zdecydowanie częściej rozpoznaje się u seniorów są chłoniaki - nowotwory układu chłonnego. Ryzyko ich wystąpienia u 70-latka jest aż trzydziestokrotnie wyższe niż u 20-latka.
Nudności i wymioty, wypadanie włosów, zapalenia śluzówek, infekcje skórne to tylko niektóre z najczęściej występujących skutków ubocznych chemioterapii. Każdy pacjent poddawany terapii onkologicznej musi liczyć się z tym, że jej specyfiką jest duże ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Jednak działania te są niejako wpisane w koszty tego leczenia. Program „Jestem przy Tobie” wspiera kobiety zmagające się z nowotworami narządów rodnych i ich bliskich. O skutkach działań niepożądanych oraz o sposobach ich minimalizowania mówi dr n.med. Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie.
Nawracające krostki w jamie ustnej? Zazwyczaj to nic groźnego, ale czasem mogą być wczesnym objawem nowotworu. Jedną z osób, która jako pierwsza dostrzeże niepokojące zmiany może być dentysta.
Rocznie nowotwór piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu[1]. W październiku, miesiącu walki z rakiem piersi, głośno mówi się o profilaktyce tej choroby, ale to również dobry moment, by zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się pacjentki oraz pokazać rozwiązania, które pomagają znaleźć siłę do walki z nowotworem. Eksperci podkreślają, że jednym z nich może być odpowiednie żywienie.
Wzrost może mieć związek z poziomem ryzyka powstawania zakrzepów. Odkryty związek może wynikać z tego, że osoby wyższe mają dłuższe żyły w nogach, a więc więcej jest miejsca, w którym mogą wystąpić problemy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem