Proces starzenia się jest nieunikniony. Nie dysponujemy jeszcze eliksirem młodości i chociaż pewne aspekty związane z dojrzałością (szczególnie te natury psychicznej, takie jak opanowanie, umiar, czy rozsadek) są na wagę złota, innych wolelibyśmy się pozbyć. Wśród tych ostatnich są m. in. zmarszczki...
Ipilimumab jest szansą dla chorych na czerniaka, badania wykazały, że lek dwukrotnie wydłuża życie pacjentom cierpiącym na tę chorobę.
Z przeprowadzonego niedawno badania naukowców z University of Washington, którego rezultaty opublikowano na łamach „Journal of Investigative Dermatology", wynika, że kofeina pomoże zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka skóry.
Znamiona definiuje się jako wrodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych, których ujawnienie może nastąpić wcześnie, bądź w życiu dojrzałym. Znamiona mogą być płaskie lub guzowate, mają rożną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Bywają niebezpieczne, ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania UVB mogą ulec modyfikacji w czerniaka – nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu.
Stosowanie kremu nawilżającego to podstawa codziennej pielęgnacji skóry, najnowsze badania pozwalają jednak przypuszczać, że niektóre z w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą jej szkodzić.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane. Dlatego liczba osób umierających z powodu czerniaka jest w naszym kraju bardzo duża.
Od 17 września będzie można się rejestrować telefonicznie na wizytę w ramach kolejnej Białej Niedzieli, która odbędzie się 23 września w Toruniu. Akcję poświęconą problemowi nowotworów skóry po raz dwunasty organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierowany przez prof. Barbarę Chwirot.
Jak podaje „International Journal of Cancer”, brunatnice zawierają składniki mogące być pomocnymi w zapobieganiu rakowi skóry.