Polki nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo niepokojące zjawisko zwłaszcza, że w przypadku chorób nowotworowych wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szanse na udane leczenie.
Nie od dziś wiadomo, iż wczesna diagnoza zwiększa szansę walki z chorobą. Być może dzięki pracy naukowców możliwe stanie wykrycie raka piersi na podstawie analizy włosa.
Centrum Medyczne LIM w Warszawie realizuje ministerialny program wczesnego wykrywania raka piersi i w ramach umowy z NFZ wykonuje bezpłatne mammografie u kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Na badanie można zgłaszać się do końca roku.
Nowotwór piersi odnawia się u jednej trzeciej pacjentek - zwracają uwagę naukowcy szukający sposobu na powstrzymanie rozwoju choroby. Brytyjskim naukowcom udało się odkryć gen odpowiedzialny za odnawianie się raka piersi. Dzięki tej wiedzy naukowcy chcą opracować lek zapobiegający nawrotom choroby.
Kobiety dojrzałe powinny wzmocnić swoje kości – twierdzą naukowcy. Szacuje się bowiem, że 70 procent przerzutów raka piersi to właśnie przerzuty do kości.
2 października br. w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym przy Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Ogólnopolski Program Edukacyjny „Rak piersi od A do Z”. W ramach projektu, który rozpoczął się w 2006 roku, zorganizowano regionalne spotkania edukacyjne w dziesięciu miastach. Po raz pierwszy specjaliści wyruszyli w Polskę, angażując lokalne społeczności. W 2008 roku w ramach Programu odbędą się kolejne trzy seminaria. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa – Centrum, zostało objęte patronatem Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Unii Onkologii. Spotkanie prasowe zainaugurowało obchody „Października – Ogólnopolskiego Miesiąca Walki z Rakiem”.
W sobotę 29 września 2007 firma kosmetyczna Avon wraz ze Stowarzyszeniem Amazonki Warszawa - Centrum i firmą Samsung zapraszają mieszkańców Warszawy (ale nie tylko) na Marsz Różowej Wstążki. Celem imprezy będzie szerzenie wiedzy na temat raka piersi oraz wyrażenie solidarności ze wszystkimi chorymi na nowotwór, który rocznie dotyka ponad 13 000 Polek.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki wskazują na istnienie zależności między dietą, a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Grupą poddaną obserwacji były kobiety pomiędzy 50- tym, a 70- tym rokiem życia, a więc będące w trackie menopauzy, lub mające ją za sobą.
Soja, obecna na rynku spożywczym w postaci kotletów, pasztetów, czy granulatów to bogate źródło węglowodanów i zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
W Polsce co roku ponad 10 tysięcy kobiet zapada na raka piersi. Ten najczęściej występujący u nich nowotwór złośliwy może być wyleczalny dzięki wczesnemu wykryciu i prawidłowej profilaktyce. Centrum Medyczne LIM po raz piąty organizuje bezpłatne badania mammograficzne.
Od kilku dni Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach jest w posiadaniu urządzenia do Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Zaawansowany technologicznie i kosztowny aparat znacznie ułatwi wykrycie nawet drobnych zmian nowotworowych u pacjentów.
Diagnoza raka piersi to dla wielu kobiet początek długiej i trudnej drogi. Oznacza wyczerpujące leczenie, często także konieczność oddania się w ręce chirurga. Amputacja piersi obok kalectwa fizycznego wywołuje również głęboki uraz psychiczny. Rekonstrukcja piersi pozwala uniknąć pacjentce cierpienia, jakie oznacza życie bez niej.
Rak jajników jest znany jako cichy zabójca, ponieważ często pozostaje nie wykryty we wczesnym stadium rozwoju a w zaawansowanym stadium jest bardzo trudny do wyleczenia. Okazało się, że młodsze kobiety zdecydowanie lepiej znoszą raka jajników niż starsze pacjentki.
Według wyników badań opublikowanych przez Indiana University School of Medicine kobiety z zaburzeniami psychicznymi mają mniejsze szanse na badania mammograficzne w porównaniu z kobietami bez takich problemów.
Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który podwaja prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi u niektórych kobiet.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
Margola1:
Co zrobić, aby nie męczyć się ze starą matką w jej mieszkaniu, przepisanym w testamencie na brata?
Mieszkam z matką 85 letnią, która od 15 lat nic nie robi a trzyma swoje stare graty i wszystko. Męczę się tyle lat, a brat zostaje zgodnie z testamentem włascicielem po jej śmierci. Aktualnie przebywa w USA i został zameldowny w op. mieszkaniu ,po rozwodzie z żoną, pomimo,że tu nie mieszka. Ja c ... Pokaż pełną treść pytania ›
Lon2000:
Dom seniora kosztuje w mazowieckim 4000zl a dom dla ludzi z azhaimerem nawet 4500.Dom NFZ. Gdy pacjet ma za małą emeryture to musi dopłacic rodzina.Czy to prawda? Pokaż pełną treść pytania ›
kramark:
Umowa z prywatnym domem opieki
umowa z prywatnym domem opieki - na co zwrócić uwagę? Pokaż pełną treść pytania ›