Co roku u 12 tysięcy Polek diagnozuje się raka piersi, połowa z nich umiera. Powód tak zastraszających danych jest prozaiczny – zbyt późne wykrycie choroby najczęściej uniemożliwia skuteczne leczenie. Nowotwór w początkowej fazie rozwija się dość wolno, a to umożliwia nawet 100% wyzdrowienie. Koniecznym elementem profilaktycznym jest mammografia, regularne badania umożliwią wczesne wykrycie choroby.
Wszyscy płatnicy składki na ubezpieczenie zdrowotne powinni mieć pewność, że zawsze uzyskają fachową opiekę medyczną. Funkcjonowanie służby zdrowia w naszym kraju jest jednak szeroko krytykowane, pacjenci narzekają m. in. na długie oczekiwanie na wizytę u specjalistów. Trzeba jednak przyznać również, że niewielu ludzi na bieżąco sprawdza możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych.
Regularne kontrolowanie stanu zdrowia to pierwszy krok do szybkiego zdiagnozowania wielu chorób. Niestety Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych.
Zgodnie z twierdzeniem głoszącym, że lepiej zapobiegać niż leczyć NFZ planuje zwiększyć środki przeznaczone na profilaktykę nowotworów.
Wczesne zdiagnozowanie choroby znacznie zwiększa szansę na pokonanie jej, czas ma szczególnie duże znaczenie w przypadku chorób nowotworowych.
Leczenie raka piersi może być tańsze- informują naukowcy.
21 czerwca ruszyła kampania „Muszkieterowie dla Polek” zorganizowana przez Grupę Muszkieterów i Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów OPEN. W zaparkowanych przed sklepami Intermarché i Bricomarché mammobusach kobiety w wieku 50 – 69 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania piersi.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii są kolejnym dowodem na to, że badania profilaktyczne mogą ocalić zdrowie a nawet uratować życie.
Zielona herbata znana jest ze swych prozdrowotnych właściwości, amerykańscy naukowcy odkryli, że zawarta w niej substancja może hamować rozwój raka piersi.
Na wystąpienie i rozwój wielu chorób nie mamy wpływu, jednak dzięki odkryciom naukowców możemy minimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Polki nie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. To bardzo niepokojące zjawisko zwłaszcza, że w przypadku chorób nowotworowych wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szanse na udane leczenie.
Nie od dziś wiadomo, iż wczesna diagnoza zwiększa szansę walki z chorobą. Być może dzięki pracy naukowców możliwe stanie wykrycie raka piersi na podstawie analizy włosa.
Centrum Medyczne LIM w Warszawie realizuje ministerialny program wczesnego wykrywania raka piersi i w ramach umowy z NFZ wykonuje bezpłatne mammografie u kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Na badanie można zgłaszać się do końca roku.
Nowotwór piersi odnawia się u jednej trzeciej pacjentek - zwracają uwagę naukowcy szukający sposobu na powstrzymanie rozwoju choroby. Brytyjskim naukowcom udało się odkryć gen odpowiedzialny za odnawianie się raka piersi. Dzięki tej wiedzy naukowcy chcą opracować lek zapobiegający nawrotom choroby.
Kobiety dojrzałe powinny wzmocnić swoje kości – twierdzą naukowcy. Szacuje się bowiem, że 70 procent przerzutów raka piersi to właśnie przerzuty do kości.