Nieprawidłowe odżywianie i niedostatek aktywności fizycznej to podstawowe przyczyny nadwagi i otyłości. Skutki otyłości to nie tylko ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości, ale także wiele problemów zdrowotnych dotykających osoby otyłe już teraz.
Statystycznie to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zdiagnozowanego raka piersi wśród kobiet w wieku 20-49 lat zwiększyła się w ostatnich trzech dekadach prawie dwukrotnie. Tak dużego wzrostu zachorowań nie notuje się przy żadnym innym typie nowotworu w naszym kraju. Chociaż zwyczajowo za Miesiąc Świadomości Raka Piersi uznaje się październik, o profilaktycznych badaniach powinno się pamiętać przez cały rok. Regularne kontrole uchronią bowiem przed ryzykiem późnego wykrycia zmian chorobowych.
Czy w przyszłości będziemy leczyć nowotwory bez chemioterapii i chirurgii? Zespół naukowców postanowił zbadać tę kwestię.
U znanej między innymi z głównej roli w serialu "Figurantka" Julii Louis-Dreyfus zdiagnozowano raka piersi.
Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.
Federacja Stowarzyszeń Amazonki ogłosiła wyniki ankiet przeprowadzonych wśród chorych oraz onkologów w ramach kampanii „Jest jak Jest - Mam Wybór!". Ankiety mają pomóc we wzajemnym zrozumieniu i budowaniu partnerskich relacji między pacjentami i lekarzami, a w efekcie w osiąganiu jak najlepszych efektów terapii.
Aż 20% kobiet jest zagrożonych nowotworem piersi. Najczęściej rozwija się on u kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Profilaktyka i wczesna diagnoza mogą zapobiec usunięciu piersi oraz przywrócić zdrowie.
W leczeniu zaawansowanego raka piersi niezbędne są zmiany i współpraca wszystkich zainteresowanych stron z obszaru opieki zdrowotnej, pracy i polityki społecznej, zgodnie twierdzą przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji pacjenckich i decydenci.
Uczestnicy debaty „Nie jestem tylko rakiem", która odbyła się w ramach kampanii „tu i teraz", przekonywali, że kobiety żyjące w Polsce, dokładnie jak Europejki, nie muszą godzić się na odstawienie na boczny tor.
Rak piersi nadal jest najpowszechniejszym nowotworem u kobiet – każdego roku dotyka ponad 16,5 tys. Polek. W Europejskim Tygodniu Walki z Rakiem Federacja Stowarzyszeń Amazonki zwraca uwagę na fakt, że w 2013 roku światowa onkologia dokonała dużego postępu w leczeniu chorych na zaawansowanego raka piersi. Nowe możliwości leczenia niosą także nadzieję dla wielu kobiet w Polsce. Federacja Stowarzyszeń Amazonki apeluje: zmieńmy sposób myślenia o leczeniu raka. Leczenie nie musi być stratą, może być zyskiem. Każdy nowy lek, który przedłuża życie i daje możliwość normalnego funkcjonowania – to ogromna szansa na powrót do pracy, na bycie matką czy babcią.
Wiele kobiet, u których stwierdzono nowotwór piersi traktuje to rozpoznanie jak wyrok – trwa w bierności i lęku, nie widząc dla siebie żadnej przyszłości. Jak odnaleźć siłę i chęć walki z rakiem po takiej diagnozie? – m.in. na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy kampanii „Poszerzamy HERyzonty” adresowanej do kobiet cierpiących na raka piersi i ich najbliższych.
W naszym kraju prawie co czwarta kobieta, która zachoruje na nowotwór złośliwy, będzie miała raka piersi. Choroba ta każdego roku dotyka około 14 tysięcy Polek. Niestety to jedna z głównych przyczyn zgonów kobiet przed 65. rokiem życia. W miesiącu walki z rakiem piersi warto przypomnieć, że profilaktyka, a także wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia pozwalają nawet na całkowity powrót do zdrowia.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Corocznie na całym świecie diagnozuje się ponad milion nowych przypadków tego rodzaju raka, a około 400 tysięcy pacjentek zmagających się z tą chorobą umiera. W Polsce co roku odnotowuje się niemal 10 tysięcy nowych przypadków raka piersi. Kobiety powinny więc regularnie się badać, konsultować z lekarzem i minimalizować czynniki ryzyka.
Współczesna diagnostyka pozwala na wykrywanie raka piersi już w jego wczesnym stadium. Nowoczesne metody diagnostyczne wykorzystują zarówno techniki obrazowania zmian w obrębie piersi (mammografia czy USG), jak również techniki biologii molekularnej, dzięki którym możliwe jest np. określenie poziomu ekspresji wybranych genów lub białek. Diagnoza oraz wybór metody leczenia uzależnione są od dobrej współpracy zespołu ekspertów takich jak: radiolog, patolog, chirurg oraz onkolog kliniczny.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, a naukowcy z Uniwersytetu w Leicester i Imperial College London w Wlk. Brytanii ogłosili, że pewnego dnia do badań przesiewowych w kierunku raka piersi będzie można z powodzeniem wykorzystywać badanie krwi.