Poddają się im zarówno panie, jak i panowie. Często powodem jest niska samoocena, brak pewności siebie, kompleksy. To właśnie operacje nosów są jednymi z najtrudniejszych ze względu na ich złożoną budowę anatomiczną oraz kluczową rolę dla indywidualnego wyglądu twarzy.
Dlaczego kichamy? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie zwłaszcza w sezonie grypowym. Kichnięcie jest odruchową i bezwarunkową reakcją organizmu, która pozwala usunąć z nosa wszelkie niepożądane substancje podrażające błonę śluzową nosa. Co wiemy na temat kichania? Próbujemy obalić istniejące mity i przedstawić fakty dotyczące tej reakcji organizmu.
W ostatnich latach wokół tematu operacji plastycznych narosło wiele mitów. Co jest prawdą, a co tylko wytworem mediów, podsycanym barwnymi opowieściami celebrytów, którzy bez skrępowania opowiadają o chirurgicznym poprawianiu kolejnych partii swojego ciała? Poniżej znajduje się pięć najpopularniejszych twierdzeń na temat zabiegów plastycznych, które mijają się z prawdą.
Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zapchany nos, katar, trudności ze swobodnym oddychaniem... To nie musi być przeziębienie! Możesz mieć skrzywioną przegrodę nosową. Uporać się z tym defektem pomoże ci laryngolog. Czy zawsze potrzebna jest operacja i jakie daje efekty?
Ogrzewanie mieszkania, połączone ze zbyt rzadkim wietrzeniem, powoduje, iż wysycha nam śluzówka w nosie. Na domiar złego, w czasie zimy spożywamy znacznie mniej płynów niż podczas lata. Aby w trakcie sezonu grzewczego, błona śluzowa funkcjonowała prawidłowo, należy odpowiednio się nawadniać, a także nawilżać nos i powietrze w mieszkaniu.
Twarz to taka część ciała człowieka, o której można powiedzieć, że uroda i harmonia stają się w jej przypadku funkcją. Sam nos natomiast, jako że umiejscowiony jest dokładnie pośrodku twarzy, najbardziej wpływa na jej wygląd i odbiór przez otoczenie. Nie zauważamy go, gdy jest zgrabny. Co jednak, gdy jest – delikatnie mówiąc – niezbyt kształtny? W sukurs przychodzi wtedy chirurgia estetyczna nosa, czyli rynoplastyka.
Chirurgia plastyczna powoli przestaje być w Polsce tematem tabu. Co ciekawe, wzorem zachodniej Europy czy Stanów Zjednoczonych, z tego typu zabiegów korzystają już nie tylko kobiety, ale coraz częściej także mężczyźni, którzy również pragną wyglądać pięknie i młodo. W jaki sposób najczęściej poprawiamy naturę?
Aż 87 procent Polek poprawiłoby coś w swoim wyglądzie - wynika z raportu, przeprowadzonego na zlecenie marki Gatta. Najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są młode kobiety w wieku 18-24 oraz 25-34 lata. Kobiety po 55. roku życia najchętniej poprawiłyby sobie brzuch oraz talię.
Rzadko zdarza się, że przegroda dzieli nos na dwie symetryczne części. Przeważnie u dorosłych jest ona mniej lub bardziej skrzywiona. Jeśli ta deformacja jest niewielka, to nawet jej nie zauważamy ani nie odczuwamy. Problem pojawia się, gdy skrzywienie jest duże, bo może wówczas powodować nieprzyjemne dolegliwości. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest operacja.
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ciekawe i różnorodne są odgłosy wydawane w czasie kichania? Z pewnością jesteś w stanie odtworzyć w pamięci charakterystyczny sposób kichania mamy, przyjaciółki, czy kolegi z pracy.
Chrapanie to problem zdrowotny, który wciąż postrzega się w naszym kraju z przymrużeniem oka. Tymczasem to groźna przypadłość, która jest problemem nie tylko samego śpiącego, ale też i domowników. Choroby tej nie można lekceważyć - jej współwystępowanie z bezdechem sennym może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. W jaki sposób leczy się najcięższe przypadki tej przypadłości?
Opracowano i udoskonalono urządzenie zapewniające osobom sparaliżowanym - w tym także dotkniętym najpoważniejszym zespołem zamknięcia - lepszą kontrolę nad otoczeniem i komunikację.
Jeśli odczuwamy takie objawy jak: bóle głowy, łzawiące z nieznanych powodów oczy, jednostronne lub obustronne zatkanie nosa i wynikające z tego zaburzenia snu, lub jeśli po prostu z jakichś względów nasz nos zwyczajnie się nam nie podoba – warto rozważyć zabieg polegający na jego chirurgicznej korekcji. Wygląd istotnie wpływa przecież na nasze samopoczucie, a wymienione objawy mogą sugerować skrzywioną przegrodę nosową.
Nowe badania w zamieszczone w Faseb Journal sugerują, że kichanie jest naturalny „restartem" górnej części układu oddechowego i że pacjenci z różnymi dolegliwościami nosa, np. zapaleniem zatok, nie mogą go uzyskać, tj. kichają częściej niż inni.