{gencode}{/gencode}W tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie Chemii otrzymali: Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology Inc. Uczeni zostali nagrodzenie za syntezę kropek kwantowych
W tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymały trzy osoby: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal oraz K. Barry Sharpless. Uczeni zostali nagrodzeni „za rozwój tzw. chemii ‘klik' i chemii bioortogonalnej".
Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Benjamin List z Max-Planck-Institut für Kohlenforschung oraz David W.C. MacMillan z Princeton University. Wyróżniono ich za „asymetryczną katalizę organiczną".
Tegorocznego Nobla w dziedzinie chemii zdobyły Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer A. Doudna "za opracowanie metody edycji genomu".
Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki są James Peebles z Uniwersytetu w Princeton oraz Michel Mayor Uniwersytetu w Genewie i Didier Queloz z Uniwersytetu w genewie i Cambridge. Pierwszy z uczonych został wyróżniony za teoretyczne odkrycia w kosmologii, a dwóch pozostałych za odkrycie pierwszej planety spoza Układu Słonecznego, która okrąża gwiazdę podobną do Słońca.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w Dziedzinie Chemii otrzymali Frances H. Arnold, Gregory P. Winter i George P. Smith - uhonorowano ich za wykorzystanie zasad eweolucji w badaniach chemicznych, które doprowadziły do opracowania leków nowej generacji.
Tegoroczny Nobel w dziedzinie Chemii przyznano trzem uczonym. Laureatami zostali: Jacques Dubochet Joachim Frank oraz Richard Henderson. Naukowcy opracowali technologię, która pozwoliła na obrazowanie cząstek biologicznych w bardzo dużej rozdzielczości.
W tym roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Nobla z chemii trzem uczonym - otrzymali ją Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa. Zostali uhonorowani za „opracowanie i syntezę maszyn molekularnych".
Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar - oto naukowcy nagrodzeni tegorocznym Noblem z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA.
Zespół uczonych z Izraela odkrył białko, które może być przełomem w leczeniu nowotworów. Badacze z Technion w Hajfie, w tym laureat Nobla w dziedzinie chemii Aaron Ciechanover oraz dr Yelena Kravtsova-Ivantsiv przeprowadzili badania dotyczące wpływu określonych białek na rozwój raka.