Długotrwałe narażenie się już na samą nikotynę zwiększa ciśnienie krwi zarówno w krążeniu ogólnym, jak i w płucach, co może prowadzić do nadciśnienia płucnego. Zauważono też, że gdy dolegliwość ta była spowodowana nikotyną, wystąpiły zmiany w wielkości, kształcie i funkcji naczyń krwionośnych w płucach oraz prawej dolnej komorze serca.
Palacze papierosów czterokrotnie częściej niż osoby niepalące mają uczucie niepokoju po nocnym odpoczynku. Co więcej, mniej czasu trwa u nich głęboki sen, a więcej sen lekki, szczególnie w wczesnych fazach.
Rezygnacja z nawyku palenia papierosów jest najskuteczniejsza, gdy podejmuje się to wyzwanie z kimś jeszcze.
Przekonania danej osoby związane z używkami mogą wpływać na aktywność jej mózgu i reakcje behawioralne w sposób porównywalny z zależnymi od dawki efektami farmakologicznymi.
Miliony ludzi na całym świecie cierpią na bezsenność. Nieprzespane noce zaś wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Uważa się, że wieczorne spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny zaburza sen, dokładniej sprawdzono, na ile czynniki te są za to odpowiedzialne.
Jeśli chcesz rzucić palenie papierosów, największe szanse masz na to, gdy pomoże ci w tym terapeuta czy jakaś grupa terapeutyczna. Samodzielne działanie często jest skazane na porażkę.
Palacze gorzej sypiają - zarówno ci, którzy sięgają po standardowe papierosy, jak i osoby palące e-papierosy.
Szanse na rzucenie palenia są kilkakrotnie razy większe, jeżeli walka z nałogiem toczy się także przy udziale współmałżonka.
Jednym z najpowszechniejszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. I słusznie, bo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla swojego organizmu. Okazuje się jednak, że jeśli chemy liczyć na realizację tego zamiaru, warto też ograniczyc alkohol.
Najwyraźniej możliwość zarobienia pieniędzy jest bardzi silną motywacją do dokonywania pewnych zmian. Okazuje się, że chęci do rzucenia palenia i efektywność walki z nałogiem są większe, gdy można na tym zarobić, w porównaniu do innych metod zaprzestania palenia.
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Osłabia organizm, może powodować raka i zwiększać ryzyko zawału serca. Zapominamy jednak o tym, że papierosy także negatywnie wpływają na przebieg leczenia dentystycznego, w tym na wszczepianie implantów zębowych.
E-papierosy mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ostrzegają uczeni z New York University. Urządzenia te mogą zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca, raka płuc i pęcherza.
Rzucenie palenia nie jest łatwe. Objawy odstawienne obejmują: drażliwość, problemy z zasypianiem, a nawet symptomy depresji i inne dolegliwości. Okazuje się jednak, że w naturalny sposób osłabić uciążliwości walki z nałogiem.
Lista szkód, jakie palenie papierosów wyrządza twojemu zdrowiu, jest naprawdę długa. Znajduje się na niej m. in. niszczenie układu krwionośnego, zagrożenie dla płuc, czy choroby skóry. To jednak nie wszystko, papierosy powodują także problemy ze wzrokiem.
Rocznie około 6 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów. Nałóg prowadzi do poważnych chorób, ma związek ze zubożeniem, a także problemami zawodowymi i prywatnymi. Mimo to wciąż miliard ludzi na świecie pali papierosy. Oto cztery profesjonalne podejścia do walki z nałogiem.