Ponad 10 mln Polaków cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Blisko połowa z nich nie jest zdolna do pracy zawodowej. Ocenia się, że koszty pośrednie tj. renty, absencja w pracy i rehabilitacja pacjentów z chorobami reumatycznymi są w Polsce dziesięciokrotnie wyższe (4,5 mld zł) niż nakłady na ich leczenie (384 mln zł). Szacuje się, że koszty chorób reumatycznych pochłaniają blisko 1,5 % PKB. Takie dane wynikają z raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce" opracowanego właśnie przez Uczelnię Łazarskiego.
Nawet łagodny stres może powodować długo utrzymującą się niepełnosprawność uniemożliwiającą pracę, wynika z nowych badań.
1 sierpnia ZUS rozpoczął realizację programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Ma on związek z zanotowanym w bieżącym roku znacznym wzrostem ilości wypłacanych zasiłków chorobowych.
Kobiety, które urodziły się po 31 stycznia 1948 oku i nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po skończeniu 55 lat, jeśli posiadają co najmniej trzydziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, bądź jeśli posiadają co najmniej dwudziestoletni okres składkowy i nieskładkowy, a jednocześnie legitymują się zaświadczeniem o całkowitej niezdolności do pracy.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne