Nadwaga sama w sobie jest czynnikiem sprzyjającym różnym dolegliwościom. Osoby z nadmiarem kilogramów cechują się wyższym ryzykiem rozmaitych zaburzeń metabolicznych.
Okazjonalne ucinanie sobie drzemki może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i chorób serca.
Kolejne badania pokazują, że produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zwiększać ryzyko problemów z układem sercowo-naczyniowym.
Niejednokrotnie już wykazywano związek między smażonym jedzeniem i problemami zdrowotnymi. Kolejne badanie potwierdziło wyższe zagrożenia chorobami serca w przypadku diety pełnej „smażeniny".
Papierosy wywołują wiele różnych chorób, w tym dolegliwości sercowo-naczyniowe, które u palaczy trzykrotnie częściej powodują śmierć w porównaniu z osobami niepalącymi.
Pacjenci z niewydolnością serca powinni stosować dietę bogatą w błonnik. Jak wynika z badań, zdrowe jelita mogą zmniejszyć ryzyko śmierci lub konieczność przeszczepu serca.
Stan psychiczny istotnie wpływa na zdrowie fizyczne, w tym układ sercowo-naczyniowy.
Dash DASH jest uznawana za jedną z najzdrowszych. Pomaga obniżyć ryzyko nadciśnienia i rozwoju chorób serca. Teraz odkryto, że może chronić również przed niewydolnością serca.
Wysoki poziom testosteronu znacznie zwiększa ryzyko niewydolności serca i zakrzepów krwi, które prowadzą do udarów.
Pacjenci z niewydolnością serca mogą znacznie poprawić swoje zdrowie dzięki corocznym szczepienom przeciw grypie.
Wielu chorych na cukrzycę ludzi przedwcześnie umiera, choć dzięki kontroli choroby można by było znacznie przedłużyć ich życie – wynika z brytyjskich badań.
Migotanie przedsionków oznacza wyższe ryzyko otępienia i przyspieszenie procesu osłabienia poznawczego, wynika z nowych szwedzkich badań.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym np. sprzyja rozwojowi nowotworów, zwiększa ryzyko demencji, czy psuje wzrok. Do tej listy trzeba dopisać teraz ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Koalicja Serce dla Kardiologii kontynuuje spotkania z pacjentami z niewydolnoscią serca. 26 września odbyły się kolejne warsztaty dla pacjentów z niewydolnoscią serca, które pozwoliły na merytoryczną dyskusję oraz poznanie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z tym schorzeniem.
Diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny, może zwiększać ryzyko zawałów serca nawet o 50 proc.