Aktywność fizyczna jest szeroko rekomendowana, bo jej skuteczność w dbaniu o zdrowie została dobrze zbadana i dokumentowana. W walce z niektórymi powszechnymi chorobami trening okazuje się być nawet tak skuteczny, jak leki.
Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc nawet, jeśli stężenie niebezpiecznych cząstek jest poniżej dopuszczalnego poziomu, piszą uczeni na łamach Lancet Oncology.
Nawet kryzys nie powinien powstrzymywać przed wybraniem się na choćby tygodniowe wakacje. Warto wyjechać nawet na tak krótki wypoczynek, dzięki niemu bowiem można zmniejszyć nawet o 20 procent ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Winogrona są naturalnym źródłem przeciwutleniaczy i polifenoli, które naukowcy uważają za korzystne dla zdrowia. Przykładowo, jedzenie tych owoców może zapobiec niewydolności serca przy nadciśnieniu.
Kobiety cierpiące na bezdech senny mają na ogół wyższy stopień uszkodzenia mózgu niż mężczyźni z tym zaburzeniem, wynika z uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Choroby układu krążenia od ponad 50 lat stanowią główną przyczynę umieralności mieszkańców Polski. W roku 2009 ok. 45% zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia - z powodu chorób serca i naczyń zmarło prawie 178 tys. Polaków. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca.
Problemów w sypialni nie należy lekceważyć nie tylko ze względu na dobro związku, mogą stanowić symptom choroby serca.
Nowe badanie potwierdza, że styl życia ma znaczenie również dla ludzi, u których odnotowano genetycznie podwyższone ryzyko choroby serca.
Osoby starsze o najwyższym stężeniu we krwi kwasów tłuszczowych omega-3, były o 30% mniej narażone na rozwój nieregularnego bicia serca w porównaniu do rówieśników z najniższym poziomem opisywanych związków we krwi.
Nie wystarczy ograniczyć dodawania soli do przygotowywanych posiłków, by spożywać rekomendowaną przez specjalistów jej ilość - tj. co najwyżej jedną łyżeczkę dziennie. Producenci żywności bowiem chętnie używają tej przyprawy do przygotowywania rozmaitych artykułów i trudno kontrolować spożycie chlorku sodu.
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) są narażeni na zwiększone ryzyko zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków).
Kobiety z niewydolnością serca są mniej narażone na śmierć niż mężczyźni z tą dolegliwością wynika z nowych badań.
Coraz większa liczba szpitali w Polsce stosuje krioablację, nowatorską metodę leczenia migotania przedsionków. W czasie zabiegu krioablacji lekarz za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza mięsień sercowy w miejscu, które opowoduje zaburzenia rytmu serca. Metoda ma skuteczność co najmniej tak wysoką jak metoda tradycyjna (RF) i pozwala pacjentowi na całkowity powrót do sprawności, również w zakresie aktywności sportowej.
Niewydolność serca jest związana z osłabieniem i ubytkiem kości oraz zwiększonym ryzykiem złamań, wskazują nowe badania. Wyniki analiz sugerują, że badania przesiewowe w kierunku osteoporozy mogą być ważne dla pacjentów z niewydolnością serca.
Jak wskazują badania, wysoki poziomy witaminy C może pomóc ludziom z niewydolnością serca żyć dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu Ulsan w Korei przeanalizowali dane 212 pacjentów z niewydolnością serca w średni wieku 61 lat. 45% z nich doświadczyło umiarkowanej lub ciężkiej niewydolności serca.