Wielu chorych na cukrzycę ludzi przedwcześnie umiera, choć dzięki kontroli choroby można by było znacznie przedłużyć ich życie – wynika z brytyjskich badań.
Migotanie przedsionków oznacza wyższe ryzyko otępienia i przyspieszenie procesu osłabienia poznawczego, wynika z nowych szwedzkich badań.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym np. sprzyja rozwojowi nowotworów, zwiększa ryzyko demencji, czy psuje wzrok. Do tej listy trzeba dopisać teraz ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Koalicja Serce dla Kardiologii kontynuuje spotkania z pacjentami z niewydolnoscią serca. 26 września odbyły się kolejne warsztaty dla pacjentów z niewydolnoscią serca, które pozwoliły na merytoryczną dyskusję oraz poznanie wyzwań, z jakimi borykają się osoby z tym schorzeniem.
Diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny, może zwiększać ryzyko zawałów serca nawet o 50 proc.
Witamina D jest niezbędna dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, więc jej niedobory moga dość szybko o sobie znać. Trzeba jednak wiedzieć, jakie konkretnie symptomy oznaczają możliwe braki tej witaminy - oto te najbardziej charakterystyczne.
Miejsce, w którym na co dzień żyjemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju chorób. Okazuje się, że życie w mieście nie sprzyja zdrowiu.
Nowe badanie, którego wyniki ukazały się w Canadian Medical Association Journal, pokazuje, że wskaźniki zgonów z powodu niewydolności serca są wyższe dla kobiet niż dla mężczyzn.
Nadciśnienie jest główną przyczyną zgonów na całym świecie, pierwszym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Im wcześniej je wykryjesz, tym skuteczniej możesz działać, by zapobiec jego skutkom.
Ludzie, którzy doświadczyli niewydolności serca, mogą liczyć na lepsze zdrowie, jeśli zastosują dietę zawierającą większe ilości białka.
Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia co roku z powodu palenia tytoniu umiera 7 milionów ludzi, z których blisko 900 tys. osób to bierni palacze. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne po raz kolejny wskazuje na ścisły związek palenia papierosów z chorobami serca – palenie to prosta droga do rozwoju szeregu chorób układu krążenia: miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu, a w konsekwencji do niewydolności serca – najbardziej zaawansowanej postaci wszystkich schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA) zaleca dwie porcje ryb tygodniowo - to pomoże uchronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi i takimi zdarzeniami, jak zawał czy udar.
Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) to pochodzący z Europy krzew, który w naszych orgodach pełni głównie funkcję rośliny ozdobnej. Dość łatwo się go uprawia, nie ma wielkich wymagań co do gleby i poziomu nasłonecznienia, więc szybko się też rozporzestrzenia. Poza ozdobną, ma jednak także prozdrowotne właściwości.
Mężczyźni, którzy przeszli zawał serca i stosują leki na zaburzenia erekcji, mają większe szanse na ochronę serca i dłuższe życie, mówią szwedzcy badacze.
Nie trzeba wyciskać siódmych potów, by zachować dobrą sprawność i uchronić się przed różnymi chorobami w dojrzałym i starszym wieku. Kobiety po sześćdziesiątce zyskują znaczne korzyści dla serca już dzięki energicznym spacerom.