Leczenie lęku i depresji zmniejsza liczbę wizyt na izbach przyjęć i ponownych hospitalizacji wśród osób z chorobami serca.
Lek pierwotnie stosowany u pacjentów chorych na cukrzycę może pomóc osobom z niewydolnością serca i zrewolucjonizować leczenie tej dolegliwości.
Wchodzenie po schodach wiąże się z większą szansą na dłuższe życie.
Osoby z nadciśnieniem, które przyjmują wszystkie leki przeciwnadciśnieniowe przed snem, cechują się lepiej kontrolowanym ciśnieniem krwi i znacznie niższym ryzykiem śmierci lub chorób spowodowanych problemami z sercem lub naczyniami krwionośnymi w porównaniu do osób, które przyjmują leki rano.
Serce to niestrudzony organ, który bije średnio 100 tysięcy razy dziennie. Nie jest jednak wolny od uszkodzeń i innych problemów - niektóre z nich uniemożliwiają sercu skuteczne pompowanie krwi, a ostatecznie powodować mogą konieczność przeszczepu tego organu.
Zarządzanie rytmem dobowym za pomocą intensywnego światła może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu różnych schorzeń układu krążenia, w tym chorób serca.
Wiadomo, że ruch jest dobry dla naszego ciała w miarę starzenia się. W jakim stopniu jednak aktywność fizyczna jest korzystna dla osób powyżej 60-go roku życia? Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Buffalo dostarcza odpowiedzi i nie jest to słynne 10 tysięcy kroków dziennie.
Urządzenia przenośne, takie jak smartwatch, mogą wykrywać zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności serca i nieregularnego rytmu serca w starszym życiu.
Początek roku to idealny czas na planowanie dobrych zmian i podejmowanie wyzwań kierujących nas w stronę zdrowego stylu życia. W ramach kampanii edukacyjnej "Za głosem serca", został przygotowany "Kalendarz zdrowego serca", zawierający proste, ale ważne wskazówki nt. profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności serca. Treści stworzono z myślą o pacjentkach i pacjentach kardiologicznych i ich bliskich, ale także wszystkich osobach znajdujących się w grupie ryzyka chorób układu krążenia.
Już niewielkie zmniejszenie poziomu ołowiu we krwi są powiązane z długoterminową poprawą stanu zdrowia układu krążenia u amerykańskich Indian. U osób, u których wystąpił największy spadek, skurczowe ciśnienie krwi obniżyło się o około 7 mm Hg, czyli o wielkość porównywalną z działaniem leków obniżających ciśnienie.
Długotrwałe stosowanie leków powszechnie przepisywanych na nadciśnienie i niewydolność serca może przyczyniać się do uszkodzenia nerek.
Dzięki ograniczeniu ilości sodu w diecie niemal każdy może obniżyć ciśnienie krwi, nawet osoby przyjmujące w tym celu leki.
Obniżenie skurczowego ciśnienia krwi do wartości poniżej 120 mm Hg jest bardziej skuteczne w zapobieganiu zgonom, zawałom serca, udarom mózgu i innym zdarzeniom sercowo-naczyniowym u ludzi z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w porównaniu ze standardowym celem obniżenia ciśnienia poniżej 140 mm Hg.
Na Uniwersytecie w Tokio odkryto, że w ciągu ostatniej dekady wzrosła liczba pilnych dializ i zgonów wśród osób hospitalizowanych z powodu ostrego nadciśnienia.
O niewydolności serca - jej symptomach, profilaktyce i sposobach leczenia - rozmawiamy z Agnieszką Wołczenko – pacjentką kardiologiczną i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.