Dziś, 15 października, na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski, nazywany także Dniem Niewidomych. W tym roku stowarzyszenia: Retina AMD Polska, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie AMD zorganizowały konferencję okulistyczną dla pacjentów pt. „Rozproszyć mrok”, na której wybitni lekarze opowiedzieli o takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem (AMD), zaćma czy cukrzycowy obrzęk plamki oraz wskazali możliwości, aby ustrzec się przed utratą widzenia z powodu tych schorzeń.
Bryła Zamku Żupnego w Wieliczce przestała być tajemnicą dla osób niewidomych i niedowidzących, za sprawą bogatej w szczegóły makiety z brązu, która stanęła na zamkowym dziedzińcu. Zabytkowy Zamek Żupny - perła Wieliczki - został wpisany w 2013 r. na Listę Dziedzictwa UNESCO. Od końca XIII w. do 1945 r. stanowił centrum administracyjne kopalni soli. Obecnie jest obiektem turystycznym i siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
22 marca w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki zostanie otwarta nowoczesna pracownia komputerowa, dostosowana do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych, chcących rozwijać swoją wiedzę. Bezpłatna pracownia będzie dostępna nie tylko dla studentów uczelni, ale dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z zasobów edukacyjnych WWSI.
13 listopada 105 urodziny obchodzi Zofia Morawska - działaczka społeczna, od 1930 roku pracująca na rzecz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
21 czerwca w Warszawie przejdzie I Parada Labradorów organizowana w ramach programu „Pomóżmy razem". Organizatorzy zapraszają do udziału w paradzie wszystkich właścicieli, opiekunów i miłośników psów tej rasy.
12-go marca 2009 roku po raz drugi obchodzony jest Światowy Dzień Jaskry ustanowiony przez Światowe Stowarzyszenie Jaskry i Światowe Stowarzyszenie Pacjentów Chorych na Jaskrę.
Już po raz trzeci w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie szczeniąt rasy labrador w ramach programu „Pomóżmy razem”. Po odpowiednich szkoleniach prowadzonych przez Fundację Labrador psy te będą pomagać w pokonywaniu przeszkód osobom niewidomym.
Łódzcy urzędnicy będą mieć własne wizytówki pisane pismem Braille'a. W urządzenia do sporządzania wizytówek już wkrótce będą wyposażone wydziały i delegatury Urzędu Miasta Łodzi. Pierwszy egzemplarz trafił do Gabinetu Prezydenta Miasta.
Google wprowadził nową wyszukiwarkę przeznaczoną dla osób niewidomych. Google Accessible Search ma ułatwić wyszukiwanie najprostszych (bez obrazów) stron odpowiadających dokładnie zapytaniu i pozbawionych informacji dodatkowych.
Przenośne urządzenie Touch Messenger Braille to propozycja dla osób niewidomych. Wynalazek ten umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych napisanych przy pomocy alfabetu Breill’a.
Jak zmienić grupę taryfową, ile kosztuje prąd, jak ”czytać fakturę” oraz gdzie szukać oszczędności - odpowiedzi na te i wiele innych pytań klienci Koncernu Energetycznego ENERGA SA znajdą w odnowionym serwisie internetowym firmy. Witryna została przygotowana w sposób przyjazny także dla niewidomych i osób starszych.
Portugalscy naukowcy opracowali specjalne urządzenie, które przekazuje obraz z niewielkich kamer bezpośrednio do ludzkiego mózgu. System pomoże osobom niewidomym poruszać się i funkcjonować prawie jak osoby pełnosprawne.
Chomiki z uszkodzonymi nerwami wzrokowymi po wstrzyknięciu im roztworu zawierającego nanocząsteczki syntetycznych peptydów odzyskały wzrok - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Metoda ta pomogła zarówno młodym jak i starszym chomikom. Naukowcy mają nadzieję, że niedługo w ten sposób będzie można odtwarzać zerwane np. podczas udaru czy urazu mózgu połączenia nerwowe u ludzi.