Połowa kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu (NTM) oczekuje informacji na temat problemu od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a ponad 30% od lekarza specjalisty. O tym, w jaki sposób rozmawiać z lekarzem o NTM, jak się przygotować do takiej „kobiecej wywiadówki" i czego można się spodziewać podczas wizyty, mówią eksperci kampanii edukacyjnej „CoreWellness - wewnętrzna siła".
Nie tylko kobiety cierpią z powodu nietrzymania moczu. Ciężka lub umiarkowana forma choroby dotyczy niemal jednego na dwudziestu mężczyzn w USA. W przypadku dojrzalszych panów dolegliwość jest już problemem u jednego na sześciu.
Mięśnie dna miednicy, zwane także mięśniami Kegla, z upływem lat słabną. Proces ten nasila się ze względu na przebyte porody, ciężką pracę fizyczną, stres czy nieprawidłowy styl życia. Skutkiem osłabienia mięśni dna miednicy są problemy z niewłaściwą postawą, bólami pleców oraz nietrzymaniem moczu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (stress incontinence) jest najpowszechniej występującym rodzajem tej dolegliwości. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, takiego jak kaszel, kichanie, śmiech, ćwiczenia, i stosunek płciowy. Przypadłość nierzadko dotyczy dojrzałych kobiet.
O problemie nietrzymania moczu i dysfunkcjach dna miednicy nie mówi się prawie wcale, pomimo tego, że cierpi na nie około 30 proc. kobiet powyżej 30-tego roku życia.
Whoopi Goldberg została twarzą kampanii dotyczącej nietrzymania moczu. Aktorka wystąpiła w serii krótkich filmów, w których wcieliła się w znane historyczne postacie - m.in. Kleopatrę i Joannę d'Arc, mówiące o swoich problemach z pęcherzem.
Twoim problemem jest NTM? Nie wiesz, jak właściwie dbać o higienę intymną, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Skorzystaj z bezpłatnego numeru infolinii TENA.
Jak zwykle w okresie jesienno-zimowym objawy przeziębienia dotykają niemal każdego. U niektórych jednak katar i kaszel łączą się dodatkowo z bardzo kłopotliwą dolegliwością - wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WTM). Jak poradzić sobie z tym problemem?
Najbardziej popularne letnie sporty to wciąż: siatkówka, plażowa piłka nożna, bieganie czy badminton. Warto złamać tę konwencję i spróbować czegoś zupełnie nowego - ćwiczeń mięśni dna miednicy.
Jak informuje „British Journal of Cancer", u pacjentów z rakiem prostaty zastosowano eksperymentalną terapię dźwiękiem, która okazała się skuteczna i nie powodowała wielu efektów ubocznych. Terapię zastosowali medycy z University College Hospital I Princess Grace Hospital.
W starzejącym się społeczeństwie problem nietrzymania moczu staje się coraz bardziej powszechny. Szacuje się, że w Polsce na tę dolegliwość cierpi ok. 6 milionów osób, a choroba ta dwa razy częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. To problem zdrowotny występujący częściej, niż inne choroby przewlekłe tj.: depresja, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy astma, co pozwala uznać nietrzymanie moczu za chorobę społeczną.
30% Polaków uważa, że nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością - wynika z badania opinii publicznej, zrealizowanego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Za najbardziej krępującą dolegliwość uważamy zaburzenia erekcji - takiego zdania jest 38 procent badanych.
Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, definiuje się jako niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w ilości sprawiającej problemy zdrowotne lub społeczne. Odmienne przyczyny powodują określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, na jakiś rodzaj nietrzymania moczu cierpi 35-30% pacjentek po 45 roku życia.
Tylko 14 proc. kobiet dotkniętych problemem nietrzymania moczu (NTM) uważa, że posiada wystarczającą wiedzę na ten temat - wynika z raportu społecznego przygotowanego na zlecenie organizatora kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”.
Według szacunków lekarzy trapi około 3 mln Polaków, ale niewiele osób jest w stanie się do tego przyznać. Nietrzymanie moczu – bo o nim mowa – to przypadłość, która dotyczy głównie kobiet, zarówno dojrzałych, jak i młodych.