Nietrzymanie moczu jest krępującą dolegliwością i może być trudne do zarządzania. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie produkty mogą intensyfikować objawy.
Nietrzymanie moczu inaczej inkontynencja to schorzenie, na które cierpi coraz więcej osób, prawie tyle samo co na katar sienny. Ze względu na różny przebieg i skalę tego problemu może on dotyczyć zarówno osób we wczesnym, średnim lub późniejszym etapie życia. Szacuje się, że 1 na 4 kobiety i 1 na 8 mężczyzn spotyka się z inkontynencją w swoim życiu. Nie mniej jednak należy pamiętać, że można zaradzić każdej formie i skali tego schorzenia, jednocześnie nie rezygnując z aktywnego i prawie tak swobodnego trybu życia jak osoby zdrowe.
Jak wynika z raportu amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób, ponad 50 proc. seniorów cierpi na nietrzymanie moczu.
Higiena intymna to nie wszystko, co możemy zrobić, by utrzymywac w zdrowiu te części swojego ciała. Równie ważna jest także odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, a nawet ilość wypijanych płynów. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do dyskomfortu ale także do poważniejszych dolegliwości.
Dojrzały wiek oznacza (zwykle) duże doświadczenie, życiową mądrość i większy dystans do siebie i świata. To psychika. Fizyczne oznaki upływu czasu natomiast nie są tak pozytywne. Oto, jakim modyfikacjom ulega organizm po pięćdziesiątce. Zobacz, jakich problemów można się spodziewać.
Wraz z wiekiem skóra traci swoją naturalną elastyczność i jędrność, staje się bardziej wysuszona, cienka oraz wrażliwa. Do czynników, które mogą pogłębiać ten stan zaliczamy m. in. proces starzenia, zaburzenia i uszkodzenia naskórka, warunki pogodowe, detergenty, mocz, kał, pot, woda itp. Mają one również wpływ na powstawanie nieprzyjemnych zmian skórnych typu zaczerwienienie, łuszczenie, pieczenie, swędzenie. Co w konsekwencji może doprowadzić do stanów zapalnych skóry.
Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazało, że powszechnie dostępne leki np. wspomagające sen i chroniące przed alergią mogą zwiększyć ryzyko demencji.
Choć wielu ludziom botoks kojarzy się przede wszystkim z wygładzaniem zmarszczek (w tym z nienaturalnymi twarzami celebrytów), ma także inne zastosowania. Jednym z nich jest skuteczność w leczeniu kłopotliwej dolegliwości - nietrzymania moczu.
Jedna trzecia życia kobiety przypada w lub po okresie przekwitania. Czas ten wydłuża się wraz z wydłużaniem się życia. Choć menopauzę statystycznie przeżywa się około pięćdziesiątki, jej pierwsze objawy pojawiają się już po czterdziestce. Dzięki wzrastającej świadomości kobiet i osiągnięciom współczesnej medycyny, objawy towarzyszące menopauzie można skutecznie złagodzić, a niektóre z nich nawet wyeliminować.
Espresso, Café Latte, Latte Macchiato, Cappuccino, a może zwykła parzona lub rozpuszczalna? Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki ulubionej kawy. Jedna oczywiście nie zaszkodzi, ale okazuje się, że coraz chętniej nadużywamy tego napoju. Nie bierzemy pod uwagę szkodliwości nadmiernych ilości kofeiny.
Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to niekontrolowane oddawanie moczu wywołujące dyskomfort i znacznie obniżające jakość życia. Nasilenie choroby waha od okazjonalnego wycieku moczu podczas kaszlu lub kichania do odczuwania tak nagłej i silnej potrzeby oddawania moczu, że trudno jest dotrzeć do toalety na czas. Z nietrzymaniem moczu częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni, a ryzyko rozwoju problemu wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że choroba dotyczy nawet 45 proc. pań po 45 roku życia.
Ponad połowa kobiet powyżej 45. roku życia jest przekonana, że gdyby ich stan zdrowia tego wymagał, najtrudniej byłoby im zaakceptować pomoc drugiej osoby w codziennej pielęgnacji – wynika z badania „Między nami kobietami” przeprowadzonego na zlecenie marki TENA. Aby u chorego nie pojawiło się uczucie skrępowania, konieczna jest dobra komunikacja pomiędzy nim a opiekunem, która umożliwi poznanie potrzeb i emocji chorego.
Poza wzmacnianiem więzi w związku i zaspokajaniem popędu płciowego seks ma wiele innych funkcji. Sprzyja dobremu samopoczuciu, pomaga się odprężyć, wzmacnia układ odpornościowy. Oto, dlaczego warto zastosować się do zaleceń ekspertów i częściej się kochać:
Spotkania z przyjaciółmi oraz uprawianie aktywności fizycznej to czynności, które według Polek w wieku 45 + są kluczowe do zachowania aktywnego trybu życia pomimo upływu lat - wynika z raportu „Między nami kobietami". Jekie formy aktywności są szczególnie korzystne dla seniorów?
W tym roku w dniach 24-30 czerwca obchodzimy w Polsce Światowy Tydzień Kontynencji. Celem tegorocznych obchodów będzie popularyzacja problematyki nietrzymania moczu, jako jednego z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Jak radzić sobie na co dzień z tą dolegliwością?